Czy kaloryczność węgla jest istotna?
Wciąż w wielu domach w Polsce stoją kotły na paliwa stałe, tak więc nieustający popyt na nie widać, zwłaszcza gdy zbliża się okres grzewczy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie paliw stałych? Najważniejszym parametrem jest kaloryczność węgla, czyli wartość opałowa. Wartość ta zazwyczaj bezpośrednio przekłada się na wzrost ceny opału. Warto jednak wiedzieć, że tańsze paliwo nie musi oznaczać mniejszych kosztów ogrzewania domu. Im mniejsza wartość opałowa, tym więcej paliwa będziemy potrzebować. Dobrze zatem, aby wartość opałowa i cena opału były odpowiednio wyważone.
Wartość opałowa
Wartość opałowa jest to ilość ciepła, która zostaje wytworzona przy całkowitym spalaniu paliwa stałego. Podawana jest w megadżulach na kilogram opału. Najwyższą wartością opałową spośród paliw stałych wykazuje węgiel kamienny. W związku z tym cieszy się największym zainteresowaniem już od bardzo wielu lat. Węgiel kamienny występuje w kilku odmianach: orzech, koks, miał czy zyskujący coraz większą popularność ekogroszek. Zdecydowanie niższą cenę od węgla kamiennego zapłacimy za drewno lub pelet, jednak ich wartość opałowa (kaloryczność) może być niższa nawet o 10 Mj/Kg przez co do ogrzania tego samego budynku zużyjemy więcej peletu czy drewna niż tradycyjnego węgla. Zatem, jeżeli chcemy z głową zaoszczędzić na zakupie paliwa przed sezonem grzewczym, warto wziąć pod uwagę oprócz ceny również kaloryczność.
Najlepszym rozwiązaniem przy wyborze paliwa będzie obliczenie stosunku ceny do kaloryczności. Łatwo to obliczyć przy użyciu prostego wzoru: cena za 1 t węgla / kaloryczność węgla (Mj/Kg) = cena ciepła. W ten sposób najłatwiej będzie nam porównać ceny paliw. Ponadto będziemy mogli uznać, co będzie dla nas najkorzystniejszym rozwiązaniem. Oczywiście oprócz wartości opałowej i ceny, warto również wziąć pod uwagę zdolność spiekania, zawartość części lotnych oraz zawartość popiołu i siarki.