Zawartość popiołu w danym paliwie często jest podawana wśród innych ważnych parametrów ekogroszku jak zawartość siarki, kaloryczność czy spiekalność.
Granulacja węgla — co to jest?
Granulacja, nazywana również uziarnieniem, to wielkość brył węgla, który kupujemy. Wyróżniamy jedenaście rodzajów węgla, podzielonych wg wielkości
Spiekalność węgla – co to jest?
Spiekalność jest bardzo ważną właściwością, biorąc pod uwagę dobro naszego kotła, ponieważ przez powstałe w wyniku spalania spieki, nasz kocioł może stracić na wydajności.
Wartość opałowa węgla kamiennego — co to jest?
Przed sezonem zimowym wiele osób, których domy nie są podłączone do miejskiej sieci grzewczej stoi przed wyborem opału, który dostarczy ciepła na najbliższe miesiące i przy okazji nie zrujnuje domowego budżetu.
Kaloryczność węgla — Tabela kaloryczności ekogroszku
Wciąż w wielu domach w Polsce stoją kotły na paliwa stałe, tak więc nieustający popyt na nie widać, zwłaszcza gdy zbliża się okres grzewczy.
Poszczególne rodzaje węgla różnią się między sobą parametrami. Warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale także na to, jaka jest kaloryczność, ile popiołu zawiera, ile emituje siarki. Czasem kierując się jedynie ceną, może się okazać, że do ogrzania domu zużyjemy go więcej, niż wybierając lepszy gatunkowo węgiel, więc tak naprawdę to, co oszczędzimy na worku paliwa, trzeba będzie wydać na większą ilość potrzebną do uzyskania żądanej temperatury. Na co więc zwracać uwagę? Z pewnością na kaloryczność danego opału. Z uwagi na troskę o środowisko warto też stawiać na taki, który emituje mniej siarki. Innym parametrem, który też wato wziąć pod uwagę jest sama grubość kostki. Im większa, tym taki węgiel dostarczy więcej ciepła. Ale także jego cena jest wtedy wyższa.