Popiół z ekogroszku?
Dla wielu osób, które dopiero zaczynają korzystać z ekogroszku, podana przez producenta ilość popiołu jest zaskakująca. Jak się okazuje jeszcze przed wykorzystaniem węgla, możemy ocenić, ile popiołu z niego pozostanie w popielniku. Dzięki temu unikniemy nadmiernego sprzątania kotła i kotłowni.
Zawartość popiołu w danym paliwie często jest podawana wśród innych ważnych parametrów jak zawartość siarki, kaloryczność czy spiekalność. Oczywiście nie bez powodu przywiązuje się do niej wagę. Podany parametr pozwala nam przewidzieć, ile popiołu powstanie w wyniku spalenia węgla. To z kolei przekłada się na komfort użytkowania danego opału. Jest to kluczowe zwłaszcza dla osób korzystających z kotłów z podajnikiem ślimakowym i retortowym, ponieważ to, co wyróżnia je na rynku, jest właśnie wygoda użytkowania, którą zbyt duża ilość popiołu może niwelować. Dokładnie mówiąc, zawartość popiołu, to zawartość substancji niepalnych w węglu. Powinna ona wynosić maksymalnie 8% w przypadku ekogroszku, jednak dobrym wyborem będzie ten o zawartości popiołu nie większej niż 6%. Wybierając taki ekogroszek, możemy mieć pewność, że bardzo rzadko będziemy zmuszeni czyścić piec, w związku z czym świadomy wybór ekogroszoku pozwoli nam cieszyć się jego komfortowym użytkowaniem.
Popiół – istotny parametr węgla
Zawartość popiołu jest istotna, jednak bezsprzecznie należy pamiętać także o pozostałych parametrach. Tylko ekogroszek o odpowiedniej zawartości wszystkich swoich właściwości możemy nazwać dobrym. Bardzo ważna jest kaloryczność (wartość opałowa), która mówi nam, ile ciepła otrzymamy ze spalania. Ekogroszek powinien charakteryzować się kalorycznością powyżej 23 MJ/kg. Im niższa wartość opałowa, tym więcej opału zużyjemy, w celu uzyskania pożądanej temperatury w domu. Zawartość siarki nie powinna przekroczyć 1%. Wtedy do atmosfery, w wyniku spalania dostaje się minimalna ilość szkodliwych spalin. Zdolność ekogroszku do spiekania nie powinna przekraczać RI = 20. Jednak, podobnie jak w przypadku zawartości popiołu i siarki, im mniejsza, tym lepiej. Ta zasada dotyczy także wilgotności, warto jednak zwrócić uwagę, aby nie przekroczyła ona 10%.
Ekogroszek to opał, którego granulacja zawsze powinna się mieścić w przedziale od 5 do 25 mm. W innym przypadku nie możemy danego węgla nazwać ekogroszkiem i wykluczone jest używanie go w nowoczesnych, dedykowanych kotłach z automatycznym podajnikiem. Wybierając ekogroszek dobrej jakości, możemy być pewni, że nasz kocioł będzie nam dobrze służył latami. Ponadto, koszty ogrzewania spadną, a środowisko w małym stopniu odczuje skutki sezonu grzewczego.