Węgiel koksujący typ 33
Mimo iż w naszym Państwie zamykają się kolejne kopalnie, a najbardziej opłaca się sprowadzać węgiel zza wschodniej granicy, a nawet Australii niż z rodzimej kopalni, to wciąż węgiel jest najbardziej popularnym opałem stałym wykorzystywanym w Polskich domach. Jego główną zaletą jest niska cena oraz tradycja, przez którą wielu z nas korzysta z instalacji centralnego ogrzewania i kotła przystosowanego właśnie do spalania węgla. Choć istnieje aż 11 typów węgla, do kotłów domowych nadają się jedynie trzy z nich: typ 31, typ 32 i typ 33. Najczęściej stosowane są typy 31 i 32, ponieważ nadają się do spalania niemalże w każdym kotle. Mają wysoką kaloryczność i niską spiekalność. Węgiel koksujący typ 33 jest najrzadziej wykorzystywany w polskich domach. Wynika to z tego, że nadaje się jedynie do spalania w kotłach zasypowych górnego spalania.
Tylko do wybranych kotłów
Węgiel koksujący typ 33 może być spalany tylko w wybranych kotłach ze względu na swoje właściwości. Podczas spalania tego typu węgla powstaje duża ilość czarnego, gęstego, smolistego dymu. W kotłach górnego spalania paliwo jest dokładane na żar, dzięki czemu jest spalane w sposób przeciwprądowy. Oznacza to, że powstałe spaliny ogrzewają całe paliwo w palniku, co powoduje odgazowanie trującego dymu. Niestety, w związku z powyższym kotły górnego spalania często są brudne i niewygodne w użyciu. Mimo to wiele osób wciąż z nich korzysta, ponieważ są to jedne z pierwszych i najprostszych pod względem budowy kotłów wykorzystywanych w domowych warunkach.
Duża spiekalność
Oprócz gęstego dymu węgiel typu 33 jest węglem mocno spiekającym. W tym przypadku spiekalność jest tak wysoka, że cała zawartość palnika może zmienić się w jeden duży spiek. Przez swoją spiekalność typ 33 wykorzystywany jest często w koksowniach, ponieważ tworzy sporo mocnego koksu. Jednak typ 33 (zwany również gazowym ze względu na swoje kopcące właściwości) ma również zalety. Jest nią przede wszystkim wysoka kaloryczność, która pozwala na uzyskanie sporej ilości ciepła w domu.
Dostosowanie opału do kotła
To, na jaki typ węgla się zdecydujemy, powinno zależeć w głównej mierze od zaleceń producenta naszego kotła. Dostosowanie opału do kotła wpłynie na efektywność i długość jego pracy. Typ koksujący, choć nie jest najpopularniejszym i najłatwiejszymi w użyciu typem węgla wciąż ma swoich zwolenników. Pozyskać go można z koplni Marcel, Jankowice, Halemba, Knurów-Szczygłowice, Rydułtowy-Anna, Sośnica, Bielszowice, Brzeszcze i Pokój. Ważne, aby podczas wyboru opału zwracać uwagę na jego wszystkie właściwości, a nie przede wszystkim na cenę.