Czym charakteryzuje się węgiel koksujący typ 33?

Węgiel koksujący typ 33

Mimo iż w naszym Państwie zamykają się kolejne kopalnie, a najbardziej opłaca się sprowadzać węgiel zza wschodniej granicy, a nawet Australii niż z rodzimej kopalni, to wciąż węgiel jest najbardziej popularnym opałem stałym wykorzystywanym w Polskich domach. Jego główną zaletą jest niska cena oraz tradycja, przez którą wielu z nas korzysta z instalacji centralnego ogrzewania i kotła przystosowanego właśnie do spalania węgla. Choć istnieje aż 11 typów węgla, do kotłów domowych nadają się jedynie trzy z nich: typ 31, typ 32 i typ 33. Najczęściej stosowane są typy 31 i 32, ponieważ nadają się do spalania niemalże w każdym kotle, mają wysoką kaloryczność i niską spiekalność. Typ 33 jest najrzadziej wykorzystywany w polskich domach, ponieważ nadaje się jedynie do spalania w kotłach zasypowych górnego spalania.

Tylko do wybranych kotłów

Typ 33 może być spalany tylko w wybranych kotłach ze względu na swoje właściwości. Podczas spalania tego typu węgla powstaje duża ilość czarnego, gęstego, smolistego dymu. W kotłach górnego spalania paliwo jest dokładane na żar, dzięki czemu jest spalane w sposób przeciwprądowy. Oznacza to, że powstałe spaliny ogrzewają całe paliwo w palniku, co powoduje odgazowanie trującego dymu. Niestety, w związku z powyższym kotły górnego spalania często są brudne i niewygodne w użyciu. Mimo to wiele osób wciąż z nich korzysta, ponieważ są to jedne z pierwszych i najprostszych pod względem budowy kotłów wykorzystywanych w domowych warunkach.

Duża spiekalność

Oprócz gęstego dymu węgiel typu 33 jest węglem mocno spiekającym. W tym przypadku spiekalność jest tak wysoka, że cała zawartość palnika może zmienić się w jeden duży spiek. Przez swoją spiekalność typ 33 wykorzystywany jest często w koksowniach, ponieważ tworzy sporo mocnego koksu. Jednak typ 33 (zwany również gazowym ze względu na swoje kopcące właściwości) ma również zalety, a jest nią przede wszystkim wysoka kaloryczność, która pozwala na uzyskanie sporej ilości ciepła w domu.

Dostosowanie opału do kotła

To, na jaki typ węgla się zdecydujemy, powinno zależeć w głównej mierze od zaleceń producenta naszego kotła. Dostosowanie opału do kotła wpłynie na efektywność i długość jego pracy. Typ koksujący, choć nie jest najpopularniejszym i najłatwiejszymi w użyciu typem węgla wciąż ma swoich zwolenników. Pozyskać go można z kopalni Marcel, Jankowice, Halemba, Knurów-Szczygłowice, Rydułtowy-Anna, Sośnica, Bielszowice, Brzeszcze i Pokój. Ważne, aby podczas wyboru opału zwracać uwagę na jego wszystkie właściwości, a nie przede wszystkim na cenę.

Kopalnia bobrek

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek znajduje się w Bytomiu i szczyci się stuletnią tradycją wydobycia. Od końca 2015 kopalnia działa jako KWK Bobrek-Piekary.

PGG

Polska Grupa Górnicza to nie tylko największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie, ale także szereg innych działalności, którymi się zajmują.

Węgiel koksujący typ 33

Węgiel koksujący typ 33 jest najrzadziej wykorzystywany w polskich domach, ponieważ nadaje się jedynie do spalania w kotłach zasypowych górnego spalania.

Czym charakteryzuje się węgiel płomienny typ 31.2

Jednym z najpopularniejszych typów węgla jest typ 31.2. Jest on także najbardziej zalecany dla każdego typu kotła czy pieca.

Co nam mówi ilość popiołu w parametrach ekogroszku?

Zawartość popiołu w danym paliwie często jest podawana wśród innych ważnych parametrów ekogroszku jak zawartość siarki, kaloryczność czy spiekalność.

Jaki węgiel do kotłów retortowych?

Kotły retortowe to ogromny przeskok technologiczny, spalają czysto i są bardzo ekonomiczne, ponadto są niezwykle wygodne w użyciu.

Czym charakteryzuje się węgiel gazowo-płomienny typ 32?

Węgiel gazowo-płomienny typ 32 jest najpopularniejszym typem węgli wykorzystywanych w domowych kotłach. Kaloryczność tego węgla może sięgać nawet 36 MJ/kg.

Co to jest granulacja węgla?

Granulacja, nazywana również uziarnieniem, to wielkość brył węgla, który kupujemy. Wyróżniamy jedenaście rodzajów węgla, podzielonych wg wielkości

Jak działają czujniki czadu?

Jak działają czujniki czadu?Czujniki czadu służą do monitorowania pomieszczeń pod kątem obecności w nich tlenku węgla. Czujnik w przypadku odnotowania podwyższonego stężenia czadu uruchamia alarm i w ten sposób może uratować życie. Uchwały antysmogowe podpisywana...

Jak działa wypalacz sadzy?

Jak działa wypalacz sadzy?Wypalacze sadzy to produkty, które pomagają pozbyć się sadzy, jaka gromadzi się w kominkach, kotłach i piecach centralnego ogrzewania. Wypalacze, jakie dziś mamy na rynku poprawiają także sprawność i żywotność palenisk i mają pozytywny wpływ...

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

11 + 6 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś