Rodzaje węgla

Jakie są rodzaje węgla?

Węgiel od lat jest podstawowym paliwem stałym w domach większości polaków. Nic dziwnego, mimo zaleceń ekologów nie rezygnujemy z węgla, ponieważ jest najtańszym i najbardziej stabilnym paliwem na rynku. W związku z tym rynek kotłów spalających węgiel stale się rozwija. Jaki zatem rodzaj węgla wybrać? Który z nich będzie najlepszy dla naszych potrzeb? Przed podjęciem decyzji warto poznać właściwości węgli dostępnych na rynku.

Węgiel można podzielić ze względu na typ. O tym, jakiego typu jest dany węgiel, decyduje jego zdolność do spiekania, zawartość elementów lotnych w paliwie oraz ciepło spalania. W kotłach użytku domowego stosuje się węgiel typu od 31 do 33. Kolejnym wyznacznikiem węgla jest jego klasa, którą wyznacza wartość opałowa, czyli ilość wyprodukowanego w drodze spalania ciepła (wyrażane w MJ/kg), oraz zawartość popiołu (wyrażaną w proc.) np. 24/7. Im wyższa wartość opałowa, tym lepiej, z kolei popiołu, powinno być jak najmniej. Węgiel możemy również podzielić według gatunku. Gatunek określamy według klasy i wielkości ziaren węgla. Najłatwiej węgiel rozróżnić według wielkości ziarna, ze względu na wielkość rozróżniamy następujące sortymenty węgla:

  • Orzech – największe kawałki, powyżej 30 mm,
  • Groszek – średniej wielkości węgiel, od 5 do 25 mm,
  • Miał – najmniejsze ziarna, frakcja o wielkości od 3 do 6 mm.

Obecnie ogromną popularnością cieszy się ekogroszek, który wyróżnia się frakcją od 5 do 25 mm, bardzo niską zawartością siarki, popiołu i wysoką wartością opałową. Swoją nazwę ekogroszek zawdzięcza głównie niskiej zawartości siarki, dzięki czemu spaliny powstałe w wyniku spalania zawierają mniej dwutlenku węgla, a co za tym idzie, mają mniejszy wpływ na środowisko. Ekogroszek dzięki bardzo dobrym parametrom jest najdroższym rodzajem węgla. Z kolei najtańszym jest zazwyczaj miał, który uchodzi za odpad węglowy. Miał charakteryzuje się bardzo małą frakcją i podczas spalania produkuje najwięcej substancji smolistych, które przedostają się do środowiska.

Rodzaje węgla

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

2 + 3 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Tania dostawa

Sprawdź jak tania może być dostawa.
Skorzystaj z kalkulatora.

x

Pin It on Pinterest

Share This