Rodzaje węgla

utworzone przez | Lip 26, 2019 | rodzaje węgla | 1 komentarz

Jakie są rodzaje węgla?

Węgiel od lat jest podstawowym paliwem stałym w domach większości Polaków. Nic dziwnego, mimo zaleceń ekologów nie rezygnujemy z węgla, ponieważ jest najtańszym i najbardziej stabilnym paliwem na rynku. W związku z tym rynek kotłów spalających węgiel stale się rozwija. Jaki zatem rodzaj węgla wybrać? Który z nich będzie najlepszy dla naszych potrzeb? Przed podjęciem decyzji warto poznać właściwości węgli dostępnych na rynku.

Węgiel można podzielić ze względu na typ. O tym, jakiego typu jest dany węgiel, decyduje jego zdolność do spiekania, zawartość elementów lotnych w paliwie oraz ciepło spalania. W kotłach użytku domowego stosuje się węgiel typu od 31 do 33. Kolejnym wyznacznikiem węgla jest jego klasa, którą wyznacza wartość opałowa, czyli ilość wyprodukowanego w drodze spalania ciepła (wyrażane w MJ/kg), oraz zawartość popiołu (wyrażaną w proc.) np. 24/7. Im wyższa wartość opałowa, tym lepiej, z kolei popiołu, powinno być jak najmniej. Węgiel możemy również podzielić według gatunku. Gatunek określamy według klasy i wielkości ziaren węgla. Najłatwiej węgiel rozróżnić według wielkości ziarna, ze względu na wielkość rozróżniamy następujące rodzaje węgla:

  • Orzech – największe kawałki, powyżej 30 mm,
  • Groszek – średniej wielkości węgiel, od 5 do 25 mm,
  • Miał – najmniejsze ziarna, frakcja o wielkości od 3 do 6 mm.

Obecnie ogromną popularnością cieszy się ekogroszek, który wyróżnia się frakcją od 5 do 25 mm, bardzo niską zawartością siarki, popiołu i wysoką wartością opałową. Swoją nazwę ekogroszek zawdzięcza głównie niskiej zawartości siarki, dzięki czemu spaliny powstałe w wyniku spalania zawierają mniej dwutlenku węgla, a co za tym idzie, mają mniejszy wpływ na środowisko. Ekogroszek dzięki bardzo dobrym parametrom jest najdroższym rodzajem węgla. Z kolei najtańszym jest zazwyczaj miał, który uchodzi za odpad węglowy. Miał charakteryzuje się bardzo małą frakcją i podczas spalania produkuje najwięcej substancji smolistych, które przedostają się do środowiska.

1 komentarz

Wyślij komentarz

Kategorie produktów

Zobacz inne wpisy na naszym węglowym blogu

Węgiel koksujący typ 33

Węgiel koksujący typ 33

Węgiel koksujący typ 33 jest najrzadziej wykorzystywany w polskich domach, ponieważ nadaje się jedynie do spalania w kotłach zasypowych górnego spalania.

#
$

Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.

Pin It on Pinterest