Kopalnia Marcel – historia
Jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Polsce jest Ruch Marcel, położony na terenach administracyjnych miast: Wodzisław Śląski, Rybnik, Radlin (gdzie znajduje się główna siedziba kopalni), Rydułtowy, Świerklany, Marklowice, Gorzyce i Mszana. KWK Marcel to jedna z najstarszych kopalni w kraju, jej historia sięga roku 1853, jednak wydobycie rozpoczęła dopiero w 1883 jako kopalnia Emma. Nazwę zmieniła po zakończeniu II Wojny Światowej, 1 maja 1949 r. na obecną: KWK Marcel. W 1995 kopalnia połączyła siły z KWK 1 Maja, która po 6 latach została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Natomiast KWK Marcel od 2003 roku, wchodzi w skład PGG S.A.
KWK Marcel to nowoczesna i bezpieczna kopalnia
Kopalnia Marcel w 2013 roku obchodziła 130 lecie. Mimo swojego wieku jest to nowoczesna kopalnia, która w trudnych dla kopalni czasach radzi sobie świetnie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii ograniczyła koszty produkcji i zwiększyła wydajność wydobywania, a nawet poprawiła jakość produkowanego opału. Dzięki użyciu nowych sprzętów zmniejszono wysiłek pracowników kopalni, dzięki czemu praca w KWK Marcel jest bezpieczniejsza. Kopalnia zatrudnia ponad 3000 pracowników, a każdego dnia na powierzchnię wydobywane jest 11 tysięcy ton węgla. Jest to zatem jedna z lepiej prosperujących obecnie kopalni w kraju.
Na stronie Węgiel24 można zakupić węgiel z kopalni Marcel
Firma Węglobud na stronie www.wegiel24.info oferuje zakup węgla pochodzącego z kopalni Marcel. Został on poddany obróbce mechanicznej, dzięki czemu uzyskano regularny rozmiar uziarnienia w granicach 30-80 mm. Szczególnie warta uwagi jest kaloryczność orzecha Marcel, która sięga 30 MJ/kg. Wynik jest naprawdę imponujący, jednak warto pamiętać, że pozostałe parametry są równie istotne. Zawartość siarki w węglu z KWK Marcel nie przekracza 1%, natomiast popielatość nie przekracza 0,6%. Niestety węgiel Marcel nie jest najlepszym opałem do wykorzystania w warunkach domowych ze względu na swój typ. Typ 33 to węgiel koksujący, cechuje go wysoka wartość spiekania, co może prowadzić do uszkodzenia kotła. Nie ma zakazu stosowania węgla typu 33 w kotłach domowych, warto natomiast pamiętać o ryzyku, jakie się z tym wiąże.