Ekogroszek Stabek parametry
Charakterystycznymi dla tego ekogroszku właściwościami są: wartość opałowa (inaczej kaloryczność), która wynosi 24 MJ/kg. Po drugie spiekalność na poziomie RI = 0, zawartość siarki równa 0,4%. Po trzecie, ilość popiołu utrzymująca się w granicach 8-10%, oraz wilgotność Ekogroszku Stabek o maksymalnym poziomie 14% (uzyskana dzięki dokładnemu suszeniu oraz workowaniu). W przypadku tego rodzaju opału istotna jest granulacja, która dla produktu marki Stabek mieści się w przedziale 10-25 mm. Osiągnięcie jednego, stałego rozmiaru umożliwiła kontrola produktu na każdym etapie produkcji, przesiewanie, sortowanie i czyszczenie paliwa. Powyższe parametru pozwalają na korzystanie z ekogroszku w większości rodzajów kotłów z podajnikiem dostępnych na rynku.
Ekogroszek Stabek pochodzenie
Ekogroszek Stabek jest produkowany w całości z węgla płomiennego kamiennego typu 31.2. wydobywanego z syberyjskich kopalni odkrywkowych. Potem, węgiel z Rosji jest transportowany do Polski koleją, a na miejscu jest oczyszczany, sortowany i pakowany w perforowane, polimerowe worki. Kontrolowana produkcja paliwa gwarantuje, że przedstawione wyżej parametry są niezmienne.
Cena i pakowanie
Opał sprzedaje się w workach po 25 kg każdy, ułożonych na palecie o wymiarach 80 × 120 cm. Cena ekogroszku to 799 złotych za tonę wraz z dowozem i bezzwrotnymi paletami. Dodatkowo Ekogroszek Stabek można zamówić jedynie za pośrednictwem internetu, nie ma możliwości odbioru osobistego.
Podsumowanie
Ekogroszek to w Polsce opał cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Aby producent mógł mianować swój opał ekogroszkiem, musi on spełnić szereg wymogów związanych z jego parametrami. Najważniejszą cechą ekogroszku jest niska emisja substancji smolistych, powstałych w wyniku procesu spalania. Stąd również chwytliwa nazwa opału, nawiązująca do ekologicznego stylu życia.