Czym charakteryzuje się węgiel płomienny typ 31.2

Typ węgla 31.2 – uniwersalne zastosowanie.

To jaki węgiel wybrać zależy w dużym stopniu od producenta kotła, którego używamy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kotłów, ich wydajność i żywotność często jest zależna od rodzaju używanego przez nas opału. Chcąc ograniczyć koszty ogrzewania oraz jak najdłużej cieszyć się sprawnym kotłem warto się do nich dostosować. Najpopularniejszym z podziałów węgla jest podział wg typu. Typów jest 11, jednak 3 z nich, to typy przeznaczone do ocieplania domów. Jednym z najpopularniejszych typów węgla jest 31.2. Jest on także najbardziej zalecany dla każdego typu kotła czy pieca. Typ 31.2 jest zatem bardzo uniwersalny, dzięki czemu cieszy się sporą popularnością wśród klientów firmy Węglobud.

Węgiel kamienny typ 31.2 – niska spiekalność

Typ 31.2 jest określany jako płomienny z powodu silnie i długo świecącego płomienia. Ponadto, charakteryzuje się także sporą ilością substancji lotnych i bardzo niską zdolnością spiekania. Ilość substancji lotnych dla węgla oznacza zawartość ulatniających się elementów w badanej próbce węgla. Badanie polega na ogrzewaniu próbki w określonych, szczelnych warunkach. Składnikiem części lotnych w węglach jest: węglowodory, dwutlenek węgla, wodór, tlenek węgla oraz para wodna. Im więcej części lotnych w węglu tym łatwiejsze rozpalanie oraz szybsze spalanie węgla w palenisku. Z kolei, gdy jest ich zbyt mało, mogą występować problemy z utrzymaniem ognia. Gdy zawartość części lotnych mieści się w normie, drobne wahania w ich ilości nie mają większego znaczenia, ponieważ w parze do nich występuje wilgoć, która ma właściwości przeciwne i równoważy proces gazowania węgla. Kolejną ważną, wspomnianą cechą węgli typu 31.2 jest niska spiekalność, co jest ogromną zaletą. Spiekalność to zdolność do tworzenia się spieków podczas spalania węgla. Z kolei spieki przyczyniają się do powstawania dużej ilości popiołu oraz osłabiają wartość opałową węgla. Spiekalność wyrażana jest w liczbie Rogi, w skrócie RI. Im niższa spiekalność, tym lepiej, dlatego idealnie, gdy RI = 0, jednak do niskich zalicza się spiekalność RI≤ 10, a RI≤ 20 uchodzi za średnią.

Podsumowanie

To ważne, aby wybierać węgiel dobrej jakości, zalecany nam przez producenta kotła lub pieca, którego używamy. Odpowiedni węgiel pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, uzyskać tyle ciepła ile potrzebujemy oraz zadbać, aby nasz kocioł służył nam długie lata. Ponadto, dobry węgiel będzie również korzystny dla naszego zdrowia, ponieważ w wyniku spalania nie powstanie zbyt duża ilość substancji smolistych. Przed wyborem opału na nadchodzący sezon grzewczy warto zapoznać się z parametrami oferowanego nam opału oraz spytać o opinię inne osoby.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

8 + 1 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas

Dziś