Ekogroszek- skąd bierze się popularność tego rodzaju paliwa stałego opałowego?
Jesteśmy społeczeństwem, które wybierając opał na zimę, sięgało po tradycyjny węgiel. Jednak z biegiem czasu wszystko się zmienia. Również to. Rośnie świadomość tego, jaki wpływ ma ten rodzaj węgla na środowisko naturalne. A co za tym idzie, ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że warto szukać ciekawych alternatyw. Jedna z nich cieszy się ogromną popularnością. Mówimy oczywiście o ekogroszku. Jest to bowiem produkt, który stosunkiem ceny do jakości przysporzył sobie wielu zwolenników. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jest to opał, który wywiera minimalny wpływ na środowisko naturalne. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Zapraszamy do lektury.
Ekogroszek – poznaj parametry techniczne tego produktu
Popularność ekogroszku nie wzięła się znikąd. Zacznijmy jednak od początku. Ekogroszek to paliwo stałe opalowe wytwarzane z węgla kamiennego. Rzadziej z brunatnego. Poddawane jest szczególnej obróbce i selekcji. Właśnie to sprawia, że ekogroszek charakteryzuje się tak doskonałymi parametrami technicznymi. W pierwszej kolejności przyjrzymy się kaloryczności. Jest to wartość, która mówi o tym, ile ciepła uzyskasz po spaleniu kilograma opału. Wartość opałowa świadczy o jakości węgla. Z racji tego, że ekogroszek spełniać musi określone w prawie normy, kaloryczność nie może być niższa niż 24 MJ/kg. Na rynku spotkać możesz wiele różnych produktów. Różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale również parametrami. Jednym z dostępnych na rynku ekogroszków jest Ślązak. Według producenta charakteryzuje się on kalorycznością na poziomie 26-28 MJ/kg. Można więc powiedzieć, że jest to stosunkowo dużo.
A jak wygląda sytuacja z innymi wartościami? O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o zawartości popiołu i siarki. Według przepisów parametry te nie mogą być wyższe niż kolejno 10% i 0,1%. O czym świadczą poszczególne wartości? Zawartość popiołu mówi o tym, ile substancji niepalnych znajduje się w opale. W przypadku ekogroszku Ślązak wartość ta wynosi 6,5%. Zawartość siarki z kolei mówi o tym, ile substancji szkodliwych dla środowiska dostanie się do atmosfery. W niektórych przypadkach, tak jak w opisywanym przykładzie, wartość ta równa jest 0,3%. Producent podaje dodatkowo spiekalność. W przypadku ekogroszku Ślązak wynosi ona 0 RI.
Jeśli chcesz zdecydować się na zakup ekogroszku, to sprawdź wszystkie parametry. Poszukaj też opinii innych użytkowników. Bądź pewien tego, co kupujesz i mądrze gospodaruj swoimi środkami na opał.