Co to jest spiekalność węgla?

Spiekalność węgla

Ekogroszek jest paliwem, które musi spełniać określone wymagania, dzięki czemu jest ekologiczny i nadaje się do użytku w nowoczesnych kotłach retortowych. Oprócz wielkości, która powinna wynosić od 5 mm do 25 mm, ekogroszek charakteryzuje się również konkretnymi parametrami spalania. Pierwszy z nich to kaloryczność, czyli ilość ciepła (energii), którą uzyskamy ze spalania paliwa. Im wyższa, tym mniej węgla zużyjemy do uzyskania pożądanej temperatury w domu. Kolejny to zawartość popiołu, od niej zależy, jak często będziemy zmuszeni czyścić popielnik, ponieważ popielatość mówi nam, ile popiołu powstaje w wyniku procesu spalenia paliwa. Zawartość siarki to parametr, dzięki któremu wiemy, w jakim stopniu nasz węgiel szkodzi środowisku. Im wyższa zawartość siarki, tym więcej szkodliwych spalin wydostanie się z naszego komina. Co ważne, wysoka zawartość siarki może także prowadzić do korozji kotła. Wśród parametrów podawanych przez producentów jest także wilgotność, czyli ilość wody zawartej w ekogroszku. Ostatnim z parametrów jest spiekalność, która jest bardzo ważną właściwością, biorąc pod uwagę dobro naszego kotła, ponieważ przez powstałe w wyniku spalania spieki, nasz kocioł może stracić na wydajności. Spiekalność to parametr ekogroszku, któremu z pewnością warto przyjrzeć się bliżej.

Spiekalność ekogroszku

Większość osób zapewne wie, że spiekalność to podatność ekogroszku na tworzenie się spieków. Jednak, czym są te spieki? Jak i dlaczego powstają oraz jakie zagrożenie niosą dla naszego kotła? Proces spiekania polega na przejściu ziaren węgla z formy stałej do elastycznej, który w wyniku spalania w bardzo wysokiej temperaturze, od 350 do 500 stopni Celsjusza, tworzy kamienne, spieczone bryły koksowe, nazywane spiekami. Producenci ekogroszku określają spiekalność produktu techniką Rogi, która polega na podgrzaniu węgla w określonych warunkach i mechanicznym pomiarze twardości powstałych spieków.

RI indeks (liczba)

Ekogroszek powinien charakteryzować się niską spiekalnością RI = od 0 do 20. Przy czym najlepszy będzie ekogroszek o RI = 0, do RI = 10 spiekalność jest bardzo niska, wciąż dobra. Gdy spiekalność jest wyższa niż RI = 20, lepiej zrezygnować z danego opału. Spieki powodują wolniejsze spalanie węgla, przez co powodują spadek uzyskanej ze spalania energii oraz powstawanie większej ilości popiołu. Zatem ekogroszek o wysokim współczynniku spiekania jest nieopłacalny i niepraktyczny. Osoby, chcące uniknąć częstego czyszczenia popielnika oraz te, którym zależy na wysokiej jakości kupionego ekogroszku, powinny wybierać paliwo spiekalności nieprzekraczającej RI = 10.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

14 + 6 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas

Dziś

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Tania dostawa

Sprawdź jak tania może być dostawa.
Skorzystaj z kalkulatora.

x

Pin It on Pinterest

Share This