Każdy, kto mieszka w domu niezależnie od tego, czy to budynek jednorodzinny czy wielorodzinny w okresie letnio-wiosennym musi liczyć się z poniesieniem kosztów zakupu odpowiedniej ilości paliwa opałowego. Zbliżające się bowiem jesienne i zimowe dni to zwiastun nieprzerwanej niemalże pracy kotłów grzewczych. Wbrew pozorom, zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego domownikom nie jest zadaniem prostym. Dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej skutecznego i wydajnego ogrzewania warto się dobrze zastanowić.
Ogrzewanie elektryczne i gazowe — tanie i wygodne rozwiązanie?
Dzięki dzisiejszym technologiom do wyboru masz między innymi ogrzewanie elektryczne, gazowe, olejowe oraz tradycyjne takie jak piece na węgiel, oraz drewno. Szeroki wybór nie zawsze jest ułatwieniem, czasami może stanowić wręcz utrudnienie, gdy od nadmiaru informacji wciąż nie wiesz na co się zdecydować. Od czego więc powinniście zacząć? Podczas wyboru optymalnego ogrzewania, w pierwszej kolejności poznajcie możliwości jakie przed wami stawia lokalizacja. I choć nie znajdziecie w zasadzie miejsca, w którym nie byłoby prądu elektrycznego to po zapoznaniu się z kosztami inwestycji w piec akumulacyjny oraz poznaniu oferty na najtańszą energię dojdziesz do wniosku, że jest to opcja niezbyt opłacalna. Co prawda, ten rodzaj ogrzewania jest wyjątkowo wygodny, bo nie wymaga praktycznie zupełnie zaangażowania domowników to jednak cena oraz podwyżki prądu sprawiają, że jest to wyjątkowo drogie źródło ogrzewania.
Kolejnym dość często wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie olejowe lub gazowe. Gaz może być dostarczany za pomocą miejskiej sieci przesyłowej lub może być magazynowany w dedykowanym zbiorniku ustawionym na Twojej posesji. Podobnie sprawa wygląda z olejem opałowym. On również magazynowany jest w specjalnych zbiornikach. Miejsce postawienia zbiornika, regulowane jest przepisami prawnymi, co może uniemożliwić jego instalację w przypadku mniejszych działek. Pomijając koszt zakupu oraz montażu zbiornika i pieca, w przypadku ogrzewania gazowego i korzystania z komunalnej sieci gazowej trzeba się również liczyć z wysokimi opłatami abonamentowymi. Jak więc widzisz te formy ogrzewania również są dość drogie.
Ogrzewanie węglem kamiennym — lider wśród dostępnych propozycji
Przeglądając oferty doszliście do wniosku, że zarówno ogrzewanie elektryczne, gazowe jak i olejowe to opcje zbyt drogie? Może warto więc zdecydować się na tradycyjne paliwo opałowe jakim jest węgiel kamienny? Jest to rozwiązanie, które do dziś gości w wielu polskich domach. Nie ma się czemu dziwić, w końcu węgiel jest łatwo dostępny, wydajny i stosunkowo niedrogi. Niestety przechowywanie go sprawia zazwyczaj sporo problemów. W dodatku jest to opał, który w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zamiast węgla zastanawiasz się na ekogroszkiem.
Ekogroszek wytwarzany jest z doskonale wyselekcjonowanego węgla kamiennego poddawanego specjalistycznym obróbkom. Jest to rodzaj paliwa, którego wartość opałowa sięga 30 MJ/kg. Dzięki tak wysokiej kaloryczności oraz niewielkiej zawartości siarki, oraz popiołu ekogroszek to doskonały wybór w stosunku jakości do ceny. Na rynku dostępny jest sprzedawany luzem lub w formie workowanej, która jest gwarancją końca brudnych i zakurzonych kotłowni. Decydując się na ekogroszek workowany masz komfort przechowywania paliwa opałowego w chroniących przed nadmierną wilgocią workach, zapewniających jednocześnie odpowiednią wentylację.