Różnice między ogrzewaniem elektrycznym a węglowym

Wybór optymalnej formy ogrzewania mieszkania czy domu nie należy do łatwych. Pomimo mnogości dostępnych na rynku rozwiązań, Polacy najczęściej rozważają jeden z dwóch systemów – ogrzewanie węglowe lub elektryczne. Przedstawiamy różnice między ogrzewaniem elektrycznym a węglowym, które mogą mieć znaczenie przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o wyborze jednego z nich.

Źródło ciepła

Systemy CO węglowego są oparte o kotły na ekogroszek czy inne paliwa stałe, które można zaliczyć do pochodnych węgla i drewna. Spalany w piecu węgiel orzech lub ekogroszek ogrzewa wodę w kaloryferach i rurach, które następnie emitują ciepło do wnętrza. Podstawowym źródłem ciepła w ogrzewaniu węglowym jest zatem węgiel. W CO elektrycznym za źródło ciepła należy natomiast uznać prąd. Piece na prąd posiadają grzałki i elektrody, które napędzane są jedynie energią elektryczną – to one właśnie podgrzewają wodę i inne ciecze w rurach i kaloryferach.

Koszta eksploatacji

Koszt ogrzewania węglowego przeważnie równa się kosztowi zakupu węgla – szczególnie w przypadku korzystania z samoobsługowego pieca starszego typu. Jeśli kocioł wyposażony jest w programator lub podajnik, do całkowitego kosztu ogrzewania węglowego należy doliczyć koszt prądu potrzebnego do pracy pieca (przeważnie dosyć niewielki). Koszty eksploatacji generowane przez kotły elektryczne i CO na prąd są natomiast związane stricte z poborem energii elektrycznej. Oznacza to, że są w dużej mierze uzależnione od obowiązujących u dostawcy stawek, a także wybranego przez użytkownika planu taryfowego.

Zakres temperatur

Ogrzewanie węglowe jest systemem CO działającym w oparciu o pracę na wysokim pułapie temperatur. Woda w CO węglowym rozgrzewa się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, a przy niewłaściwych ustawieniach pieca czy nieumiejętnym paleniu możliwe jest nawet jej zagotowanie. W przypadku ogrzewania elektrycznego temperatury wody są dużo niższe – za ich regulację odpowiadają wbudowane w urządzenia grzewcze programatory. Nowoczesne kotły elektryczne i piece na prąd często działają też w energooszczędnych systemach niskotemperaturowych.

Istnieje wiele różnic między ogrzewaniem elektrycznym a węglowym, a wybór jednego z nich to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji. Użytkowników CO węglowego zapraszamy do korzystania z usług internetowego składu węgla www.wegiel24.info – w ofercie Węglobud dostępny jest węgiel typu orzech, kostka, miał i ekogroszek workowany oraz luz dostępny całkowicie online z dostawą w mniej niż 72h od momentu potwierdzenia zamówienia.

Ogrzewanie elektryczne

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

9 + 2 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Tania dostawa

Sprawdź jak tania może być dostawa.
Skorzystaj z kalkulatora.

x

Pin It on Pinterest

Share This