Podczas wyboru instalacji, wiele osób staje przed dylematem, jakie ogrzewanie wybrać. Coraz większa świadomość w zakresie ochrony środowiska, a także liczne programy z dopłatami, przyczyniły się do większego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Pompy ciepła nie tylko nie emitują zanieczyszczeń, ale także działają na podstawie wykorzystanie energii z powietrza, wody czy gruntu. Jaką pompę wybrać?
Jak one działają?
Zasadniczo działanie jednej i drugiej pompy jest takie samo. Polega ono na pobieraniu ciepła ze źródeł naturalnych i przetwarzanie ich na ciepło rozprowadzane za pomocą instalacji. Dzięki temu można ogrzewać nie tylko pomieszczenia, ale także wodę. Jednak różnica pojawia się w sposobie pozyskania ciepła.
Pompa powietrzna jest na pewno tańsza — zarówno sam zakup jak i wykonanie prac związanych z prawidłową instalacją. W przypadku pomp gruntowych konieczne są także prace związane choćby z wykonaniem odwiertów, a prace ziemne nie należą do tanich.
Jakie są plusy?
Pompa ciepła jest tańsza, jednak w sezonie zimowym koszty związane z wytwarzaniem energii mogą okazać się większe. Warto też wyposażyć się w awaryjne źródło ciepła, kiedy to okaże się niewystarczające. Z kolei jeśli chodzi o pompy gruntowe, to z uwagi na umieszczenie instalacji na głębokości ok. 1,5 metra, warunki pogodowe nie mają tu większego znaczenia.
Wiele funkcji
Pompy powietrza mogą mieć też różne zastosowanie. Oczywiście ogrzewanie pomieszczeń i wody to jedno z nich, jednak takie rozwiązanie jest wykorzystywane też przy chłodzeniu. Takie pompy są często wykorzystywane podczas montażu w domach, które już zostały zbudowane i remontowana, jest tylko instalacja. Pompy gruntowe powinny być dobierane już na etapie projektowania.
Z pewnością jedno i drugie rozwiązanie pozwala na niedrogie ogrzewanie przestrzeni. Takie instalacje, choć nie należą do tanich, jednak szybko się zwracają.