Pompa ciepła to rozwiązanie, które korzysta z energii pozyskiwanej z gruntu, wody czy powietrza. Jednak aby tę energię przekształcić w taką, która ogrzeje dom czy wodę potrzebną, jest także energia elektryczna. Z pewnością dużym plusem tej opcji, jest brak konieczności posiadania przyłącza gazu. Ile energii zużywa taka pompa?
Energooszczędne domy
Poziom zużycia energii zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest powierzchnia do ogrzania i wymagania użytkowników. Ktoś woli mieć w mieszkaniu 24 stopnie, podczas kiedy inna osoba, dobrze będzie się czuła w niższej temperaturze. Poza tym oczywiście bardzo istotna jest szczelność okien oraz ocieplenie domu, które będzie zatrzymywało ciepło. Coraz chętniej korzysta się choćby z termostatów w poszczególnych pomieszczeniach, dzięki czemu można dopasować temperaturę do potrzeb.
Roczne zużycie
Przy zastosowaniu nowoczesnych pomp ciepła zużycie energii to 10-15 kW na metr pomieszczenia w skali roku. Współczynnik COP jest tu bardzo istotnym parametrem. Określa on, ile z 1 pobranego kW pompa jest w stanie oddać energii. Jeśli weźmiemy urządzenie o COP 3,5 kW, to wtedy na każdy pobrany 1 kW odda ona 3,5 kW. Jest to, więc rozwiązanie może i kosztowne, ale takie, które szybko się zwraca. Biorąc pod uwagę aktualne ceny, to szacuje się, że roczny koszt ogrzania powierzchni domu to ok. 2500 zł, przy metrażu ok. 120 metrów. To o ponad połowę mniej niż przy wyborze ogrzewania na węgiel, a tu ceny paliwa są wielką zagadką. Dodatkowo wybierając pompę cieplną, nie musimy gospodarować dodatkowego miejsca na skład opału, martwić się uzupełnianiem podajnika czy czyszczeniem kotła. To więc też oszczędność czasu i powierzchni.
Mity wokół ceny
Bardzo często słyszy się, że to najbardziej kosztowne rozwiązanie. Jednak ceny w porównaniu z ostatnimi latami o wiele spadły, nie tylko w zakresie samej pompy, ale także dodatkowych kosztów. Biorąc pod uwagę, że raczej z uwagi na środowisko i obawę, że węgla możne braknąć, odchodzi się od takiego ogrzewania, pompa wydaje się być nie tylko najtańszą opcją, ale też tą, która przysłuży się środowisku. Stosując termostaty czy bardzo wydajne ogrzewanie podłogowe można jeszcze bardziej obniżyć koszty związane z energią elektryczną. Warto więc jeśli planujemy budowę domu czy remont w zakresie instalacji wziąć tę opcję pod uwagę.