Słowem wstępu przypomnijmy, czym jest ekogroszek. Jest to paliwo stałe opałowe, wytwarzane z węgla kamiennego lub brunatnego. Przeznaczony jest on do spalania w niskoemisyjnnych piecach. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych paliw stałych dostępnych na rynku. Wpływ na to ma kilka czynników. Jest wygodny w użytkowaniu a przede wszystkim, ma korzystny stosunek ceny do ilości ciepła, jaka powstanie w procesie spalania. Jednak jak pewnie wiesz, dostępność różnych rodzajów ekogroszku może przyprawić o zawrót głowy. Czy warto wybierać ten lepszy? Jaka jest różnica pomiędzy tańszym a droższym ekogroszkiem?
Tani ekogroszek – z jakimi problemami przyjdzie Ci się zmierzyć?
Ekogroszek dzięki swoim parametrom jest jednym z lepszych paliw stałych opałowych na rynku. Zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę stosunek jakości do ceny. Jednak nie jesteś zadowolony z tego, który kupiłeś? Często tak właśnie kończy się patrzenie tylko i wyłącznie na cenę, zamiast na parametry produktu.
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wilgotność węgla. Najczęściej zbyt duża zawartość wody, dotyczy ekogroszku, który sprzedawany jest luzem i przechowywany pod gołym niebem bez jakiegokolwiek nakrycia. Wysoka wilgotność może doprowadzić do skorodowania kotła i w rezultacie do jego awarii. Dlatego polecany jest głównie ekogroszek pakowany w worki. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Kaloryczność ekogroszku – ile ciepła jesteś w stanie wytworzyć ze spalenia kilograma opału
Zbyt mała kaloryczność ekogroszku sprawia, że musisz spalić więcej opału, by uzyskać ilość ciepła, która potrzebna jest do ogrzania budynku. Z tego wynika, że kupno droższego ekogroszku w rezultacie jest oszczędnością. Najniższa kaloryczność tego rodzaju opału wynosić może 24 MJ/kg – według przepisów. Jednak im wyższa wartość, tym mniej węgla spalasz. Tutaj też warto zwrócić uwagę na to, czy kupujesz węgiel luzem, czy w workach. Ten sprzedawany luzem może mieć niepożądane domieszki, np. miał węglowy, czy muł.
Sprawdź także parametry takie jak zawartość siarki czy popiołu. W tym pierwszym przypadku eksperci twierdzą, że wysokiej jakości ekogroszek powinien zawierać mniej niż 0,6% siarki. Tylko taka jej zawartość zapewni odpowiednie parametry spalania. Zbyt duża jej zawartość z kolei to nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale również wysoka spiekalność. O czym z kolei mówi zawartość popiołu? Przede wszystkim o tym ile substancji niepalnych znajduje się w ekogroszku. Dlatego wybierając ten z niską zawartością popiołu, zapewniasz sobie przyjemną i ciepłą atmosferę w domu. A tym samym przedłużysz żywotność swojego kotła.