Największa kopalnia w Polsce

Największa kopalnia w Polsce

Węgiel jest wciąż najważniejszym źródłem energii w Polsce. Jednak mimo tak dużego znaczenia coraz więcej kopalni węgla kamiennego jest zamykanych. Wynika to z bardzo drogiego sposobu wydobycia. Kopalnie głębinowe są najdroższe w utrzymaniu, głównie ze względu na ogromne ilości zatrudnionych pracowników i skomplikowany proces. Co za tym idzie — choć węgiel szybko się w naszym kraju nie skończy, kopalnie przestają być rentowne. Wiąże się z tym również rosnąca konkurencja, którą jest węgiel z Rosji, Czech i Australii. Zyskał on sympatię polaków głównie ze względu na zdecydowanie niższą cenę. Konkurencyjna cena węgla zza granicy wynika głównie z taniego sposobu wydobycia. W Rosji i Czechach węgiel wydobywa się przede wszystkim z kopalni odkrywkowych, których w Polsce przez wgląd na środowisko mamy niewiele.

W naszym kraju kopalnie węgla kamiennego występują na Górnym Śląsku, w Zagłębiu Dąbrowskim, na Dolnym Śląsku oraz na Lubelszczyźnie. Największą, wciąż działającą kopalnią głębinową węgla kamiennego w Polsce jest KWK Chwałowice, która swoją nazwę zawdzięcza dzielnicy Rybnika, gdzie jest położona. KWK Chwałowice należy do składu KWK ROW pod nazwą Ruch Chwałowice. Kopalnia każdego dnia wydobywa ok. 10 000 ton węgla gazowo-płomiennego typu 32.1. Co ważne, z wydobywanego w Rybniku węgla produkowany jest ekogroszek Chwałowice, z którego kopalnia zasłynęła, i mogą go Państwo nabyć na naszej stronie. Ekogroszek Chwałowice przede wszystkim wyróżnia wysoka wartość energetyczna oraz konkurencyjna cena.

Kolejną kopalnią uważaną za największą w Polsce jest KWB Bełchatów. Trudno jednak porównywać ze sobą obie kopalnie, ponieważ w Bełchatowie węgiel wydobywany jest metodą odkrywkową, a co za tym idzie, wydobywany jest węgiel brunatny. KWB Bełchatów jest niezależną jednostką spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, która z kolei należy do Polskiej Grupy Energetycznej. Rocznie w Bełchatowie wydobywa się około 40 mln ton, to prawie 50% całego rocznego wydobycia tego surowca w kraju. Ta ilość jest oczywiście nieporównywalna z kopalniami głębinowymi, stąd wspomnienie o KWB Bełchatów na drugim miejscu. Warto jednak zaznaczyć, że kopalnia ta, swoją wielkością wyróżnia się nie tylko w kraju, ale także w całej Europie. Dzięki tak dużym ilościom wydobywanego węgla węgiel brunatny z Bełchatowa jest obecnie najtańszym Polskim węglem na rynku i to z niego produkowana jest najtańsza energia. Niewykluczone, że w przyszłości jedynie utrzymanie kopalni odkrywkowych w naszym kraju będzie opłacalne.

Największa kopalnia w Polsce

Węgiel Chwałowice

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

10 + 11 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas

Dziś

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Tania dostawa

Sprawdź jak tania może być dostawa.
Skorzystaj z kalkulatora.

x

Pin It on Pinterest

Share This