Największa kopalnia w Polsce

utworzone przez | Lis 27, 2019 | kopalnie | 0 komentarzy

Największa kopalnia w Polsce

Węgiel jest wciąż najważniejszym źródłem energii w Polsce. Jednak mimo tak dużego znaczenia coraz więcej kopalni węgla kamiennego jest zamykanych. Wynika to z bardzo drogiego sposobu wydobycia. Kopalnie głębinowe są najdroższe w utrzymaniu, głównie ze względu na ogromne ilości zatrudnionych pracowników i skomplikowany proces. Co za tym idzie — choć węgiel szybko się w naszym kraju nie skończy, kopalnie przestają być rentowne. Wiąże się z tym również rosnąca konkurencja, którą jest węgiel z Rosji, Czech i Australii. Zyskał on sympatię polaków głównie ze względu na zdecydowanie niższą cenę. Konkurencyjna cena węgla zza granicy wynika głównie z taniego sposobu wydobycia. W Rosji i Czechach węgiel wydobywa się przede wszystkim z kopalni odkrywkowych, których w Polsce przez wgląd na środowisko mamy niewiele.

W naszym kraju kopalnie węgla kamiennego występują na Górnym Śląsku, w Zagłębiu Dąbrowskim, na Dolnym Śląsku oraz na Lubelszczyźnie. Największą, wciąż działającą kopalnią głębinową węgla kamiennego w Polsce jest KWK Chwałowice, która swoją nazwę zawdzięcza dzielnicy Rybnika, gdzie jest położona. KWK Chwałowice należy do składu KWK ROW pod nazwą Ruch Chwałowice. Kopalnia każdego dnia wydobywa ok. 10 000 ton węgla gazowo-płomiennego typu 32.1. Co ważne, z wydobywanego w Rybniku węgla produkowany jest ekogroszek Chwałowice, z którego kopalnia zasłynęła, i mogą go Państwo nabyć na naszej stronie. Ekogroszek Chwałowice przede wszystkim wyróżnia wysoka wartość energetyczna oraz konkurencyjna cena.

Kolejną kopalnią uważaną za największą w Polsce jest KWB Bełchatów. Trudno jednak porównywać ze sobą obie kopalnie, ponieważ w Bełchatowie węgiel wydobywany jest metodą odkrywkową, a co za tym idzie, wydobywany jest węgiel brunatny. KWB Bełchatów jest niezależną jednostką spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, która z kolei należy do Polskiej Grupy Energetycznej. Rocznie w Bełchatowie wydobywa się około 40 mln ton, to prawie 50% całego rocznego wydobycia tego surowca w kraju. Ta ilość jest oczywiście nieporównywalna z kopalniami głębinowymi, stąd wspomnienie o KWB Bełchatów na drugim miejscu. Warto jednak zaznaczyć, że kopalnia ta, swoją wielkością wyróżnia się nie tylko w kraju, ale także w całej Europie. Dzięki tak dużym ilościom wydobywanego węgla węgiel brunatny z Bełchatowa jest obecnie najtańszym Polskim węglem na rynku i to z niego produkowana jest najtańsza energia. Niewykluczone, że w przyszłości jedynie utrzymanie kopalni odkrywkowych w naszym kraju będzie opłacalne.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Zobacz inne wpisy na naszym węglowym blogu

Kopalnia Wesoła

Kopalnia Wesoła

Kopalnia Węgla Kamiennego Ruch Wesoła to jedna z dwóch połączonych w 2017 roku kopalni, obecnie działających jako KWK Mysłowice-Wesoła.

Kopalnia Staszic

Kopalnia Staszic

Kopalnia Staszic powstała w 1964 roku, w związku z czym jest stosunkowo młodą kopalnią w porównaniu do innych kopalni z Górnego Śląska.

Kopalnia Silesia

Kopalnia Silesia

Górnośląska kopalnia Silesia powstała niemalże przypadkiem, podczas poszukiwań złóż soli finansowanych przez rząd pruski. Znaleziono solankę oraz złoża węgla.

Kopalnia Ziemowit

Kopalnia Ziemowit

Kopalnia Ziemowit to jedna z dwóch kopalni połączonych w późniejszych latach w KWK Piast-Ziemowit. Sam Ruch Ziemowit zaczął powstawać podczas II Wojny Światowej, natomiast wydobycie rozpoczęło się 3 grudnia 1952 roku.

Kopalnia Piast

Kopalnia Piast

KWK Piast to stosunkowo młoda kopalnia, która powstała w latach 70 ubiegłego wieku. Możliwe, że właśnie dzięki temu wyróżnia się na tle innych kopalni nowoczesnymi technologiami.

Kopalnia Marcel

Kopalnia Marcel

Kopalnia Marcel w 2013 roku obchodziła 130 lecie. Mimo swojego wieku jest to nowoczesna kopalnia, która w trudnych dla kopalni czasach radzi sobie świetnie.

Kopalnia Jankowice

Kopalnia Jankowice

Kopalnia Jankowice, podobnie jak większość kopalni węgla kamiennego w naszym kraju, leży na Górnym Śląsku w mieście Rybnik i działa tam już od przeszło 100 lat.

Kopalnia Chwałowice

Kopalnia Chwałowice

KWK Chwałowice to Górnośląska kopalnia, położona w Rybniku, wydobywająca węgiel kamienny już od przeszło 100 lat.

Kopalnia Bobrek

Kopalnia Bobrek

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek znajduje się w Bytomiu i szczyci się stuletnią tradycją wydobycia. Od końca 2015 kopalnia działa jako KWK Bobrek-Piekary.

Kopalnie węgla w Polsce

Kopalnie węgla w Polsce

Węgiel kamienny od lat jest najważniejszym dostawcą energii w Polsce. Jednak jak wskazują badania, z roku na rok jego zużycie maleje o około 16%, wciąż mniej niż w pozostałych częściach UE, gdzie spadek szacuje się na 26%.

#
$

Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.