Cena węgla w kopalni

Ile kosztuje węgiel w polskich kopalniach?

Ceny węgla za tonę mocno się wahają w zależności od rodzaju, klasy i typu węgla. Najtańszy z nich-miał, możemy kupić już od 300 zł za tonę, natomiast za dobrej jakości ekogroszek zapłacimy w kopalni już ponad 700 zł. Kopalnie oferują w sprzedaży detalicznej zazwyczaj miał, orzech, groszek i koks. Jeżeli zależy nam na polskim węglu, w kopalni najpewniej znajdziemy go w najniższej cenie. Jednak jak wiadomo, nie każdy ma możliwość zakupu węgla bezpośrednio z kopalni. W Polsce istnieje wiele skupów węgla, które sprzedają węgiel z polskich kopalni. Niestety trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, które wpływają na cenę końcową węgla. Cena węgla w skupie to koszt zakupu węgla na kopalni, koszt transportu węgla (zazwyczaj koleją), koszt działalności składu oraz zysk sprzedawcy, który wynosi najniższą wartość łącznej sumy.

To, że skupy oferują wyższe ceny węgla, niż kopalnia nie oznacza, że kopalniom węgla kamiennego brak konkurencji. Niestety w Polsce możemy również kupić tańszy węgiel z kopalni zagranicznych, głównie rosyjskich i ukraińskich. Jak to możliwe, że węgiel, który musi przejechać tak długą drogę, jest tańszy? Wynika to z dofinansowań rządu rosyjskiego do transportu węgla, niższych podatków nakładanych na węgiel oraz przede wszystkim z metody wydobycia, która sprawia, że w Polsce opłaca się nawet kupić węgiel, który przywędrował do nas z Australii. Węgiel w Polsce jest wydobywany z kopalni głębinowych, a nie odkrywkowych, polscy górnicy muszą po węgiel zjeżdżać nawet 2 km w dół, przez co metoda wydobycia jest droższa.

Żeby poznać ceny węgla w sprzedaży detalicznej z wybranej kopalni, dobrze sprawdzić cennik na ich stronie internetowej. Tak jak już wspomniano, cena węgla zależy głównie od jego jakości i klasy. Z pewnością najtańszy jest węgiel zza wschodniej granicy, jednak warto pamiętać, że jest to węgiel o niskiej wartości opałowej, w związku z czym jego ceny nie koniecznie przekładają się na oszczędność.

Cena węgla w kopalni

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

3 + 12 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Tania dostawa

Sprawdź jak tania może być dostawa.
Skorzystaj z kalkulatora.

x

Pin It on Pinterest

Share This