Ekogroszek to paliwo opałowe, które cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Jego zalety są dość oczywiste: jest stosunkowo niedrogi, posiada wysoką kaloryczność a przy okazji jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny węgiel. Dlatego właśnie korzystają z niego liczone w tysiącach, budynki mieszkalne oraz domy jednorodzinne i wielorodzinne. Jeżeli jesteś na etapie rozważań czy opłacalne byłoby “przejście” na ekogroszek, to z naszego artykułu dowiesz się jakimi cechami powinien się charakteryzować.
Dlaczego warto wybrać ekogroszek?
Jest to paliwo opałowe, które daje wiele powodów ku temu, aby zdecydować się na ten rodzaj ogrzewania. Przede wszystkim warto spojrzeć na to, że ekogroszek jest nazywany “węglowym paliwem przyszłości”. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że produkowany jest on z odpowiednio wyselekcjonowanego węgla kamiennego, poddanego specjalnym obróbkom w tym myciu oraz suszeniu. A ponad to spełnia wszelkie normy unijne dotyczące emisji zanieczyszczeń do atmosfery obowiązujące w naszym kraju. Dzięki temu bez żadnych nadużyć można powiedzieć, że jest to paliwo opałowe, które ma znikomy wpływ na środowisko. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki wyjątkowo małej zawartości siarki oraz innych substancji szkodliwych.
Czy jest coś jeszcze co skłania do wyboru ekogroszku? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim jest to paliwo charakteryzujące się doskonałymi parametrami grzewczymi. Wartość opałowa dochodzi nawet do 24 Mj/kg paliwa. Jest to najwyższa wartość, nawet jeżeli pod uwagę weźmiemy takie produkty jak pellet czy zrębki.
Kocioł grzewczy na ekogroszek — najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę
To, że decydując się na ekogroszek, należy mieć specjalny, dedykowany piec do tego typu paliwa wiadomo nie od dziś. Jego konstrukcja składa się z elementów, których nie może zabraknąć na wyposażeniu takiego kotła, jest to na przykład podajnik czy palenisko. Spalanie ekogroszku polega bowiem na tym, że podajnik odmierzając odpowiednią jego ilość, automatycznie transportuje go do komory na palnik, gdzie zostaje termicznie przetworzony. W ten sposób uwalnia się energia cieplna, która jest następnie przesyłana do układu CO.
Dostępne na rynku modele kotłów różnią się od siebie przede wszystkim mocą z jaką pracują. Te posiadające moc 500 kW przeznaczone są do kotłowni przemysłowych, zasilających wielopiętrowe budynki użyteczności publicznej lub charakteryzujące się ogromnym metrażem zakłady produkcyjne. Mniejsze natomiast doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Jeżeli zastanawiasz się jakie zapotrzebowanie na moc kotła masz Ty, wystarczy, że weźmiesz pod uwagę takie kwestie jak: poziom termoizolacji ścian i dachu, ilość pięter, rozmiar w m2 oraz kubaturę. Ważną rzeczą jest również to, czy piec będzie służył jedynie do podgrzewania kaloryferów, czy również wody użytkowej.