Zakup pieca na ekogroszek to spory krok w walce o czyste powietrze. Jednak wielu klientom zależy w równej mierze na wygodnym użytkowaniu, a także na oszczędnościach. To ostatnie może dziwić, biorąc pod uwagę wysoki koszt takiego kotła, oraz samego opału, ale przy odpowiednich ustawieniach kotła, ekogroszek może być bardzo ekonomicznym paliwem. Zatem jak ustawić piec na ekogroszek? Kotły na ekogroszek mają sterowniki, które automatycznie ładują opał, wyłączają kocioł, gdy jest taka potrzeba oraz dopuszczają powietrze. Użytkownik ma natomiast wpływ na czas trwania i siłę działania pieca. Dobór idealnych proporcji to kwestia zależna od kotła i opału, dlatego wymaga metody prób i błędów. Istnieją jednak pewne liczby, które pomagają zaprogramować ustawienia wyjściowe.
Regulacja ustawień kotła z automatycznym podajnikiem
Kocioł na ekogroszek, choć w pełni zautomatyzowany wymaga zaprogramowania kilku podstawowych wartości. Pierwsze dwie najważniejsze, są zależne od siebie. Mianowicie czas podawania ekogroszku oraz czas przerwy powinny zachować proporcje 1 do 8. Proponowanym przez producentów czasem wyjściowym jest 5 sekund podawania ekogroszku i 40 sekund przerwy. Zmiana o sekundę lub dwie zmieni proporcje, jednak nie powinna spowodować znaczącej zmiany. Warto jednak próbować, aby znaleźć idealne ustawienie obu parametrów. Biorąc pod uwagę znacznie dłuższy czas przerwy, warto próby zmiany zacząć właśnie od niego, ponieważ będą one minimalnie wpływać na pracę kotła. 5 sekund podawania ekogroszku, to z kolei wartość proponowana najczęściej przez producentów kotłów. Jest to opcja najbezpieczniejsza, i rzadko wymaga zmiany. Sekunda więcej lub mniej to już spora dysproporcja.
Ostatnim z ważnych ustawień jest moc nadmuchu powietrza. Moc dmuchawy ma ogromny wpływ na wydajność zakupionego przez nas ekogroszku, ponieważ jeżeli będzie zbyt wysoka, ekogroszek będzie się spalał bardzo szybko, może nawet prowadzić do powstawania spieków w retorcie. Z kolei zbyt niska moc dmuchawy może sprawić, że paliwo nie będzie się spalało w pełni, w najgorszym przypadku może nawet doprowadzić do wygaszenia paleniska. Zaleca się, aby wyjściowa moc nadmuchu wynosiła od 45 do 55 procent.
Podsumowanie
Odpowiednie ustawienie kotła na ekogroszek to kwestia bardzo indywidualna jednak istnieją pewne wartości wyjściowe, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie nam uzyskać idealne ustawienia dla naszego pieca i paliwa. Producenci kotłów udostępniają swoim klientom najlepsze wg. nich ustawienia. Warto jednak czasem spróbować je delikatnie zmienić, aby możliwie najbardziej zwiększyć wydajność kotła i węgla.