O ogrzewaniu domu za pomocą pompy ciepła ostatnio zrobiło się jeszcze głośniej. To nie tylko rozwiązanie, które jest przyjazne środowisku, ale także nie trzeba brać pod uwagę kosztów paliw takich jak gaz czy węgiel, które ostatnio zawrotnie szybują w górę. Korzystanie z odnawialnych źródeł takich jak grunt, woda czy powietrze to na pewno ogrzewanie przyszłości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się mocą, to bardzo ważny parametr, jeśli zależy nam na całościowym ogrzaniu powierzchni. W innym razie trzeba będzie się wspomagać alternatywnymi sposobami. Jaką moc pompy wybrać?
Nie tylko powierzchnia jest ważna
Dobór mocy pompy jest zależny od powierzchni, którą chcemy ogrzać. Jednak poza tym brane pod uwagę są także takie elementy jak energooszczędność budynku, szczelność okien, ilość światła, jakie wpada, czy także potrzeb domowników. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie instalacji powietrze-woda, które pracuje do temperatury – 25 stopni. Poniżej niej, zapotrzebowanie na zużywanie energii będzie rosło. Jednak biorąc pod uwagę obecne warunki atmosferyczne w Polsce, raczej takie zimy są rzadkością.
Moc pompy jest obliczana mnożąc metry powierzchni do ogrzania przez zapotrzebowane na ciepło w W/metr kwadratowy. W nowych projektach takie obliczenie powinny znajdować się już na projektach, przy przerabianiu instalacji konieczna będzie pomoc fachowca w dokładnych obliczeniach.
Jaka moc do powierzchni?
Zakładając, że dom jest wybudowany zgodnie z wymaganiami energooszczędnymi, moc pompy ciepła do następujących powierzchni wygląda tak:
- Dla domu 80m2 – moc pompy nie powinna być mniejsza niż 3,5 kW
- Dla domu do 130m2 – minimum 6,6 kW
- Dla domu do 160m2 – 7,2 kW mocy cieplnej
- Dla domu do 200m2 – 10 kW
- Dla domu do 250m2 – 12,5 kW
- Dla domu do 300 m2 – 14-16 kW.
Zakup na lata
Pompa ciepła to zakup na lata, dzięki regularnym serwisom takie urządzenie będzie dobrze funkcjonować do ok. 15 lat w zależności od modelu i producenta. Warto jednak wybierać sprawdzone modele od firm, które cieszą się dobrą opinią.
Dodatkowo na sam zakup można dostać spore dofinansowanie. Warto w pomieszczeniach zamontować termostaty, które pozwolą na wydajniejsze sterowanie instalacją. W salonie np. Wolimy wyższą temperaturę niż sypialni, nie ma więc sensu na przegrzewanie pomieszczenia, które będziemy wietrzyć, żeby uzyskać niższą temperaturę. Sterowanie temperaturą przydaje się także podczas wyjazdu. Można wtedy obniżyć temperaturę i dogrzać pomieszczenia dopiero na powrót.