Wiele osób, które budują lub remontują dom, staje przed dylematem — jakie ogrzewanie wybrać? Przecież sama instalacja i kocioł to nie jest mały wydatek, a dodatkowo jest to urządzenie, które ma służyć wiele lat. Czym jest pompa ciepła, która jest jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła w domu?
W trosce o środowisko
Pompa cieplna z pewnością jest najbardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem. Dodatkowo szalejące gazu paliw takich jak gaz czy węgiel, skłania wiele osób do szukania innych paliw, które zapewnią ogrzewanie i dostęp do ciepłej wody.
Wykorzystanie pompy ciepła to z pewnością dobre rozwiązanie, korzysta ona z energii zgromadzonej w gruncie, wodzie lub powietrzu. To wszystko sprawia, że pompa nie emituje zanieczyszczeń, więc nie tylko nie szkodzi środowisku, ale jej żywotność jest także o wiele większa niż kotłów na gaz czy węgiel.
Jak wygląda instalacja?
Szukanie alternatyw do ogrzewania wynika po części z dbałości o środowisko, a po części także z tego, że zgodnie z Unijnymi rozporządzeniami powinno się odchodzić od instalacji, które emitują spaliny, a wybierać takie, których działanie polega na korzystaniu z naturalnych źródeł. Dlatego, żeby taka instalacja prawidłowo funkcjonowała, składa się z trzech zasadniczych elementów.
Pierwszy z nich to źródło dolne — czyli grunt, powietrze lub woda, których pozyskiwana będzie energia. Kolejny element to sama pompa cieplna. Ostatni element to tak zwane źródło górne, czyli ogrzewanie rozprowadzone po domu. Rzadko są to jednak grzejniki, raczej wybiera się ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe. Tutaj sporym atutem jest to, że grzejniki nie zajmują przestrzeni i prezentuje się to o wiele bardziej estetycznie.
Czy sama pompa wystarczy?
Korzystanie z samej pompy ciepła czasami może być niewystarczające. Często takie instalacje są wspierane kotłami elektrycznymi czy gazowymi. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest łączenie ich z instalacją fotowoltaiczną. Dodatkowo na samą pompę i fotowoltaikę można dostać dofinansowanie, co przy sporych kosztach zakupu jest sporym ułatwieniem.
Zdecydowanie dużym ułatwieniem jest to, że sama pompa jest bezobsługowa. W porównaniu z piecami na węgiel nie trzeba myśleć o uzupełnianiu podajnika, czyszczeniu popiołu czy narażaniu się na kontakt z dymem i sadzą. To zaawansowane i inteligentne systemy, które można sterować za pomocą telefonu komórkowego. Jednak oczywiście, żeby zapewnić dobre i długie działanie urządzenia nie należy zapominać o regularnym serwisie.