Ile kosztuje tona węgla?

Cena tony węgla

Węgiel mimo ciągłej promocji ekologicznych i odnawialnych źródeł energii wciąż cieszy się ogromną popularnością. Popyt na to tradycyjne paliwo stałe wynika głównie z jego ceny. Węgiel zarówno brunatny, jak i kamienny bezustannie jest jednym z najtańszych paliw dostępnych na rynku. Biorąc pod uwagę, że okres grzewczy w Polsce to niemalże ½ całego roku, nikogo raczej nie dziwi, że cena gra bardzo istotną rolę, często wygrywa również z zaleceniami ekologów.

Cena węgla waha się od około 500 zł za tonę do nawet 1500 zł. Duże różnice w cenie zależą oczywiście od jakości surowca, od ceny jego transportu i marży, jaką nakłada na niego skład, z którego kupujemy węgiel. Wracając do jakości węgla, głównym czynnikiem wpływającym na cenę węgla jest jego kaloryczność, im wyższa, tym więcej energii uzyskamy ze spalania danego surowca, zatem cena proporcjonalnie do kaloryczności będzie rosła. Najtańszym z rodzajów jest miał, który właściwie nie jest węglem, tylko pozostałościami z węgla, jest bardzo niskiej jakości, a dodatkowo jest szkodliwy dla środowiska, stąd jego cena. Miał możemy kupić już od 500 do 650 zł za tonę. Dla porównania za dobrej jakości wysokokaloryczny ekogroszek zapłacimy od 800 do 1000 zł za tonę. Najdroższym z opałów stałych jest tak zwany koks. Węgiel koksujący uzyskuje znacznie wyższą kaloryczność dzięki przemysłowemu wygrzewaniu, co odbija się na jego cenie, za tonę koksu musimy zapłacić od 1000 zł wzwyż.

Rodzajów węgla opałowego jest kilka: miał, orzech, kostka, ekogroszek i węgiel koksujący. Ich ceny są bardzo różne w zależności od jakości surowca, przed zakupem warto zapoznać się z kalorycznością, wybrać formę dostawy (opał workowany z pewnością będzie nieco droższy) oraz porównać ceny oferowane przez różne skupy. Proszę pamiętać, że cena węgla waha się również w zależności od województwa, najtaniej węgiel kupimy w województwie śląskim i górno-śląskim, natomiast najdroższy węgiel jest w województwie warmińsko-mazurskim i opolskim.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

10 + 14 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Szybki kontakt!
+
Wyślij!