Podstawowe fakty o węglu kamiennym

utworzone przez | Wrz 23, 2020 | blog | 2 Komentarze

Węgiel kamienny, nazywany czarnym złotem, wywarł ogromny wpływ na gospodarkę Polski, ale również całego świata. Choć powstał miliony lat temu, do dzisiaj ogrzewamy nim nasze domy i wykorzystujemy w elektrociepłowniach i elektrowniach. Skąd pochodzi i jak powstał ten niesamowity surowiec?

Czym jest węgiel kamienny i jak powstał?

Węgiel kamienny to skała o właściwościach grzewczych powstała za sprawą przemian biologicznych i chemicznych oraz geologicznych zachodzących w warstwie obumarłych roślin lądowych i wodnych. Taki proces to uwęglenie, czyli wzbogacenie danej materii w pierwiastek węgla. Węgiel kamienny zawiera 75-92% danego pierwiastka, jednak w przypadku antracytu, czyli produktu ostatniej fazy przemiany, zawartość pierwiastka węgla może wynosić nawet do 97%.

Proces uwęglenia prowadzi do powstania w skale macerałów: witrynitu, liptynitu, inertynitu, które są składowymi węgla kamiennego i odpowiednikami minerałów w nieorganicznych skałach. Ponadto węgiel kamienny posiada szereg właściwości, które są zmienne i decydują o jego przeznaczeniu. O parametrach danego węgla decydują przede wszystkim warunki, w jakich powstawał (temperatura i ciśnienie). Co więcej, oprócz węgla (C, 75-97%) w skład węgla kamiennego wchodzą także inne pierwiastki: wodór (H, 2-6%), tlen (O2, 1-18%), azot (N, 0,5-2%) oraz siarka (S, 0,2-2%). Dodatkowo w węglu kamiennym znajduje się również tzw. substancja niepalna, czyli zanieczyszczenie opału, z którego w wyniku spalania powstaje popiół. Może on liczyć nawet 40%.

Jak dzielimy węgiel kamienny?

Węgiel ten jest dzielony przede wszystkim ze względu na wielkość danego sortymentu, stąd podział na sortymenty grube (kęsy, kostka, orzech, o wielkości ok. 200-25 mm), średnie (groszek i grysik, o wielkości 30-5 mm), małe (miały o wielkości od 0 do 6 mm) oraz inne (muł i pył nie większe niż 1 mm). Istnieje również podział węgla ze względu na jego parametry: wartość opałową, zawartość popiołu, siarki, wilgotność oraz spiekalność. Im lepsze parametry opału, tym wyższa będzie jego cena.

Gdzie wydobywamy węgiel w Polsce?

W Polsce węgiel kamienny wydobywa się przede wszystkim w kopalniach podziemnych na Górnym Śląsku i w woj. Lubelskim. Niestety jego popularność maleje ze względu na negatywny wpływ na środowisko oraz wysoką cenę, w porównaniu do węgla sprowadzanego zza wschodniej granicy.

2 komentarze

Wyślij komentarz

Kategorie produktów

Zobacz inne wpisy na naszym węglowym blogu

Tanie ogrzewanie domowe

Tanie ogrzewanie domowe

Czy istnieją proste sposoby na tanie i wygodne ogrzanie domu? Jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszym wyborem?

Dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Czy ekogroszek to najlepsze paliwo opałowe? Jaki rodzaj ekogroszku wybrać, aby nie żałować? Jakie parametry posiada dobry ekogroszek?

#
$

Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.

Oblicz koszty dostawy

x

Pin It on Pinterest