Ekomiał – co to w ogóle jest?
Jednym z dostępnych na rynku opalowym paliw stałych jest ekomial. Czyli opał, który powstaje podczas jednego z etapów powstawania ekogroszku. Mamy tutaj na myśli proces kruszenia węgla kamiennego. Z uwagi na to, że powstaje on w tego samego węgla kamiennego, z którego produkuje się ekogroszek musi posiadać określone parametry. Wśród znajdujących się w przepisach wartości widnieje m.in. kaloryczność, zawartość siarki, popiołu oraz wilgoci.
Już samo to, że ekomiał produkowany jest z tego samego węgla co ekogroszek sprawia, że jest to opał, który charakteryzuje się stosunkowo wysoką kalorycznością. Zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnym węglem. Jako jedną z większych zalet tego rodzaju opału zaliczyć możemy to, że pozwala Ci on, na uzyskanie niemal całkowicie bezobsługowej pracy kotła. Ważną informacją jest też to, że przeznaczony jest do użytku w piecach, które spełniają wymagania ekologiczne.
Parametry ekomiału – kaloryczność jako najważniejsza wartość
Wśród najważniejszych parametrów ekomiału możemy wyróżnić kaloryczność. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, nie powinna być ona mniejsza niż 24 MJ/kg. Pamiętaj więc, aby w pierwszej kolejności sprawdzić właśnie tę wartość. Dlaczego? Ponieważ mówi ona o tym, ile ciepła uda Ci się uzyskać po spaleniu jednego kilograma opału. Oczywiste w tej sytuacji jest to, że im wartość jest większa, tym lepiej. Będzie oznaczało to, że mniejsza ilość spalonego opału, da Ci więcej ciepła. Jedną z ofert, na jakie natknąć możesz się na rynku jest Ekomiał Firmowy produkcji Smart Trans. Producent podaje wartość opałową na poziomie nie niższym niż 24 MJ/kg.
Pozostałe parametry ekomiału – nie zapominaj o nich
To jednak nie wszystko. Wśród parametrów, które mają znaczenie przy zakupie, znajduje się na pewno zawartość siarki. Nie powinna ona przekraczać 1%. Dlaczego?
Ponieważ jest to parametr, który mówi o tym, ile substancji szkodliwych przedostaje się do atmosfery. Dlatego w tej sytuacji im mniej, tym lepiej. W przypadku wspomnianego wcześniej ekomiału Firmowy, wartość ta wynosi 1,2%. Nie zapomnij też o zawartości popiołu, czyli substancji niepalnych. To od niego przede wszystkim będzie zależało, jak często będziesz musiał czyścić popielnik. Omawiany ekomiał ma zadeklarowaną wartość na poziomie maksymalnym 12%. Na 25-kilogramowych workach ekomiału Firmowy znajdziesz jeszcze informacje dotyczące granulacji. Producent informuje, że 85% opału to ziarna o granulacji między 5 mm a 25 mm. Z kolei pozostałe 15% to wartości oscylujące pomiędzy 0-3 mm.