Ekogroszek — skąd bierze się popularność tego rodzaju opału?
Węgiel tradycyjny wciąż jest najpopularniejszym rodzajem opału w naszym kraju. Jednak świadomość ludzi jest coraz większa. Dlatego szukają oni alternatyw dla tego rozwiązania. Często takie rozwiązanie jak piec gazowy czy elektryczny nie wchodzą w grę z kilku powodów. Najważniejszymi są jednak rosnące ceny gazu oraz prądu, a także wysoki koszt wymiany instalacji.
Jednak istnieje alternatywa, która ma ogromny potencjał. Ekogroszek, bo o nim mowa, to rozwiązanie, które ma w zasadzie same plusy. Jest to rodzaj opału stałego, który produkowany jest ze specjalnie wyselekcjonowanego węgla kamiennego. Właśnie dzięki temu charakteryzuje się doskonałymi parametrami. Pamiętaj jednak, że ekogroszek, ekogroszkowi nierówny. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź jego wartość kaloryczną i inne cechy. Na co konkretnie zwracać uwagę?
Parametry techniczne na przykładzie ekogroszku Wilk
Ekogroszek, żeby móc się przybrać taką nazwę handlową, musi spełniać szereg warunków, które zostały uregulowane prawnie. Wśród nich są na przykład informacje dotyczące kaloryczności. Ten rodzaj opału grzewczego nie może mieć wartość opałowej poniżej 24 MJ/kg. Co oznacza ten parametr? Mówi on przede wszystkim o tym, ile ciepła uzyskasz po spaleniu kilograma opału. W przypadku ekogroszku WILK producent podaje, że kaloryczność wynosi około 25 MJ/kg. Można powiedzieć więc, że jest to raczej wartość bliższa niższej granicy.
To jednak nie wszystko uregulowane są jeszcze takie wartości jak popiół i siarka. W przypadku popiołu to wartość nie może przekraczać 10%. Ilość popiołu, jaka znajduje się w ekogroszku mówi o tym, jaka ilość substancji niepalnych się w nim znajduje. Mniej więcej pokazuje Ci to również częstotliwość czyszczenia popielnika. Jeśli natomiast chodzi o siarkę, to wartość, która nie powinna przekraczać 1%, pokazuje Ci, ile substancji szkodliwych dostanie się do atmosfery. W przypadku omawianego ekogroszku WILK wartości te kolejno wynoszą 8% i 0,5%. Producent podaje jeszcze zawartość wilgoci całkowitej, która plasuje się w okolicach 10-15%. O czym ona świadczy? Pokazuje Ci przede wszystkim, zawartość wody w węglu. Im mniej, tym lepiej oczywiście. Wtedy mniejsza ilość energii zostaje zmarnowana na odparowanie wody.
Szukasz najoptymalniejszego rozwiązania? Zainteresował Cię jakiś produkt i nie wiesz, czy to dobra decyzja? Skorzystaj z dobrodziejstwa internetu i sprawdź opinie o danym produkcie. Robisz tak często w przypadku innych produktów, dlaczego więc nie w przypadku węgla? Pamiętaj też o tym, aby nie kierować się tylko ceną danego produktu. Może to być zgubne i w rzeczywistości okazać się, że zamiast zaoszczędzić, znacznie przepłaciłeś.