Ekogroszek najczęściej sprzedawany jest w workach, dzięki czemu jest niezwykle wygodny w składowaniu, a także dłużej utrzymuje właściwą wilgoć. Co za tym idzie, nie trzeba martwić się jego wietrzeniem. Oczywiście można kupić ekogroszek luzem, zapewne będzie on również tańszy. Jednak wtedy należy się liczyć z bałaganem, trudnym transportem, oraz wietrzeniem opału.
Workowany ekogroszek, na co zwrócić uwagę?
Jeżeli jednak postawią Państwo na wygodę, to następnym krokiem jest wybór opału z ogromnej oferty rynku paliw stałych. Przede wszystkim należy kierować się podstawowymi parametrami ekogroszku. Należą do nich: kaloryczność, zawartość popiołu, siarki, wilgotność oraz spiekalność. Kaloryczność, podawana najczęściej w MJ/kg wskazuje nam, ile ciepła otrzymamy w wyniku spalania danego opału. Dobrze, aby była wysoka, jednak bardzo wysoka może przy niższej mocy kotła prowadzić do powstawania spieków. Zdecydowanie lepiej, jeżeli opał ma minimum 23 Mj/kg.
W przypadku zawartości popiołu ekogroszki nie mogą przekroczyć 10%, jednak warto zdecydować się na opał z niższą zawartością, dzięki temu rzadziej będziemy zmuszeni czyścić popielnik. Zawartość siarki jest istotna przede wszystkim ze względu na właściwości ekologiczne opału. Im mniej siarki w węglu, tym mniej substancji smolistych powstanie w wyniku jego spalania. Ponadto, wysoka zawartość siarki może prowadzić do korozji kotła. Wilgoć nie powinna być, ani zbyt wysoka, ani zbyt niska, dlatego tutaj warto zwrócić uwagę, by była niższa niż 12%, ale wyższa od 4%. Z kolei wartość RI, czyli spiekalność, świadczy o tym, czy w wyniku spalania opału będą pojawiały się spieki. Bardzo ważna wartość, ponieważ duża ilość spieków nie tylko negatywnie wpływa na wydajność opału, ale również może prowadzić do uszkodzenia naszego kotła.
Znajomość parametrów ekogroszku pozwala na wybór dobrego opału dla naszych potrzeb. Co ciekawe, wysoka cena opału nie zawsze świadczy o jego dobrej jakości. Czasem obietnice producentów to jedynie chwyt marketingowy, na który łatwo nabierze się każdy laik. Dobre parametry oraz odpowiednie przechowywanie ekogroszku workowanego pozwolą nam cieszyć się doskonałym opałem przez cały sezon grzewczy.
Ekogroszek w workach — podsumowanie
Ekogroszek workowany to najwygodniejszy i najlepszy wybór zarazem. Dzięki workom zyskujemy wygodę przechowywania, brak wszechobecnego pyłu, z którym każdy, kto choć raz kupił węgiel luzem, musiał się zmagać, oraz pewność, że przez cały sezon opał utrzyma odpowiednią wilgoć. Przed zakupem, każdy użytkownik powinien zwrócić szczególną uwagę na podane przez producenta parametry ekogroszku, dzięki czemu łatwo przewidzieć, jak dany opał się sprawdzi.