Ekogroszek – skąd bierze się jego duża popularność?
Jesteśmy społecznością, która od dawien dawna używa w największym stopniu węgla jako opału na jesienne i zimowe miesiące. Jednak wprowadzane restrykcje dotyczące ochrony środowiska, a także coraz większa świadomość konieczności dbania o planetę sprawia, że szukamy coraz lepszych rozwiązań dotyczących ogrzewania. Rosnące ceny prądu i gazu nie zachęcają do zmiany instalacji. Jednak jest produkt, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mowa tutaj oczywiście o ekogroszku. Jest to rodzaj opału stałego, który wyróżnia się doskonałą jakością. Jego parametry, które zgodne muszą być z przepisami prawa, sprawiają, że jest jednym z bezpieczniejszych i ekonomiczniejszych produktów dostępnych na naszym rodzimym rynku. Jego duża popularność bierze się przede wszystkim z doskonałych parametrów. Ekogroszek to rodzaj opału stałego, który zachwyca wysoką kalorycznością oraz niską zawartością siarki i popiołu. O czym dokładnie świadczą te wartości? Dowiesz się z dalszej części tekstu.
Parametry ekogroszku – na przykładzie ekogroszku Ruban
Jednym z najważniejszych parametrów, jest kaloryczność ekogroszku. Jest to wartość, która mówi o tym, ile ciepła uzyskasz podczas spalania kilograma opału. Dlatego nie ma wątpliwości co do tego, że im wartość ta jest większa, tym lepiej. Dlatego w przepisach znajdziesz informacje, że nie powinna być ona niższa niż 24 MJ/kg. A jak wygląda to na przykładzie omawianego ekogroszku Ruban? Producent podaje, że wartość opałowa oscyluje w granicach 28,7 MJ/kg – 31,5 MJ/kg. Można powiedzieć więc, że jest to stosunkowo wysoka wartość. Idźmy więc dalej. Kolejnym parametrem, który warto wziąć na tapetę, jest zawartość siarki. Mówi ona o tym, ile substancji szkodliwych przedostanie się do powietrza. Tak więc im jest on mniejszy, tym lepiej. Producent ekogroszku Ruban podaje, że w przypadku tej konkretnej propozycji wartość ta oscyluje w granicach 0,32%. Według prawa nie może ona być wyższa niż 1%. W przypadku popiołu sytuacja wygląda następująco. Według przepisów nie może być więcej niż 10% substancji niepalnych w ekogroszku. Ruban wartość tą posiada na poziomie 5%. W większości produktów dostępnych na rynku znajdziesz jeszcze informacje dotyczące spiekalności oraz wilgotności.
Wszystkie te parametry mają ogromne znaczenie. Dlatego w największym stopniu to właśnie nimi kieruj się przy wyborze opału. Kupując droższy ekogroszek jednak z lepszymi parametrami finalnie oszczędzasz. Zanim jednak dokonasz zakupu, pamiętaj sprawdzić opinie w internecie. Warto posłuchać tych, którzy mieli już odczynienia z daną firmą lub konkretnym produktem.