Poszukując najlepszego opału łatwo się pogubić, rynek oferuje nam ogromny wybór ekogroszków o różnych parametrach i cenach. Żeby wybrać najlepszą ofertę, trzeba poznać wartości, jakimi charakteryzuje się dobry ekogroszek i porównać go z ofertą produktu w sklepie. Ekogroszek KGM Królewski to opał reklamowany w sklepie internetowym jako opał najwyższej jakości. Zawsze takie obietnice warto skontrolować, a dodatkowo sprawdzić, czy cena opału jest proporcjonalna do jakości.
Ekogroszek KGM Królewski – parametry
Poszczególne parametry opału to pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając węgiel na sezon grzewczy. To od parametrów zależy czy opał będzie produkował sporo ciepła, czy nie uszkodzi kotła, czy jest opałem ekologicznym i wydajnym. Podstawowe parametry każdego ekogroszku to kaloryczność, zawartość popiołu, siarki i wilgotności, spiekalność oraz wielkość uziarnienia. W przypadku ekogroszku KGM Królewskiego trzeba przyznać, że kaloryczność jest stosunkowo duża, wynosi aż 29,5 MJ/kg. Kaloryczność odpowiada za ilość produkowanego ciepła w wyniku spalania opału. Dobrze, gdy jest wysoka, jednak jesienią lub wczesną wiosną, gdy kocioł nie działa na swojej najwyższej mocy, opał o bardzo wysokiej kaloryczności może się źle spalać.
Popielatość, czyli ilość substancji niepalnych w węglu, wskazuje, ile popiołu pozostanie ze spalenia węgla, jak często będziemy zmuszeni czyścić popielnik. Producent ekogroszku królewskiego niestety nie podał tego parametru, na aukcji zapewnia jedynie, że zawartość popiołu jest bardzo niska. Niezwykle ważna jest także zawartość siarki, która wpływa na produkcję substancji smolistych podczas spalania. Im mniej siarki, tym bardziej ekologiczny opał, ponadto siarka może również przyczynić się do korozji kotła. W KGM Królewskim siarki jest do 0,5%, ogólnie dla ekogroszków dozwolony jest 1% zawartości siarki.
Zawartość wilgoci, nie powinna być ani zbyt niska (węgiel nie może być całkowicie suchy), ani zbyt wysoka. W Ekogroszku królewskim nie przekracza 8%. Na końcu, jednak nie mniej ważna, pozostała spiekalność, czyli zdolność opału do tworzenia się spieków, które nie tylko obniżają efektywność opału, ale również mogą uszkodzić kocioł. Spiekalność w tym ekogroszku jest równa RI=0, lepszego wyniku nie mogło być.
Ekogroszek KGM Królewski – cena
Podobnie, jak większość ekogroszków i ten, kupić możemy od jednej tony. Za tonę opału w 25-kilogramowych workach ułożonych na drewnianej bezzwrotnej palecie należy zapłacić 1094 zł. Jak informuje producent, dostawa jest całkowicie darmowa.