Duży wybór opału pozwala na wybranie idealnej opcji
Na rynku dostępny jest szeroki wybór paliwa stałego. Poczynając od znanego od dawien dawna tradycyjnego węgla, drewna, przechodząc do ekogroszku lub pelletu. Jednak w tej kategorii z całą pewnością przoduje ekogroszek. To właśnie to rozwiązanie ostatnimi laty zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Nie tylko za sprawą ceny, ale również swoich właściwości i parametrów. A także ekologiczności. Jednak co to właściwie jest ten ekogroszek. Jest to opał, który powstaje ze specjalnie wybranego węgla kamiennego, rzadziej brunatnego, który odznacza się określonymi właściwościami. Spełniający określone, rygorystyczne wymagania. Dedykowany jest do spalania w piecach retortowych przeznaczonych do ekogroszku.
Parametry ekogroszku zapewniające nam pełny sukces i satysfakcję zakupu
Ekogroszek posiada kilka parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego dla nas produktu. Chcielibyśmy przedstawić Ci je na przykładzie, ponieważ według nas tak najlepiej zapamiętać „teorię”. Dzisiaj zaprzyjaźnimy się z ekogroszkiem EKO-26, który powstał z węgla pozyskiwanego z kopalni KWK Piast, jak również KWK Wesoła.
Zacznijmy od granulacji. Jest to parametr, który określa wielkość ziaren i jest ważny z punktu widzenia użytkowanego przez nas kotła. Jeśli korzystamy z pieca retortowego, parametr ten powinien mieścić się w granicy 5 -25 mm, czyli tak jak w przypadku prezentowanego przez nas ekogroszku EKO-26. Następnym parametrem, który powinien być jako jeden z pierwszych brany pod uwagę podczas wyboru opału, jest wartość opałowa, nazywana również kalorycznością. To właśnie ona określa nam, ile ciepła otrzymamy, gdy spalimy kilogram konkretnego paliwa stałego. Zaglądając na opakowanie węgla EKO-26 widzimy, że propozycja ta posiada parametr ten w granicy 25 – 26 MJ/kg.
Następnie zatrzymajmy się na chwilę przy zawartości popiołu oraz zawartości siarki. Popiół to swego rodzaju skutek uboczny powstający po spaleniu się naszego paliwa. Jego ilość pozwala nam określić, jak bardzo „czysty” jest ekogroszek i jak często będziemy zmuszeni do czyszczenia naszego kotła. W przypadku EKO-26 mamy do czynienia z wartością na poziomie 9 – 10%. Jeśli chodzi o siarkę, w tym przypadku również powinno nam zależeć na jak najniższej jej zawartości. To od tej wartości zależy, jak bardzo ekologiczny będzie nasz węgiel. Eko-26 zgodnie z informacją znajdującą się na opakowaniu zawiera nie więcej niż 1% siarki. Została jeszcze spiekalność, czyli zdolność do tworzenia spieków (EKO-26 posiada RI mniejsze od 10). W niektórych przypadkach producenci oraz sprzedawcy podają na opakowaniach poziom wilgotności, czyli zawartość wody w opale.