Ekogroszek Eco Power – parametry
Ekogroszek ten powstaje z węgla kamiennego, którego granulacja mieści się w przedziale 13-50 mm. Dopiero po odpowiedniej obróbce udaje się uzyskać granulację odpowiednią dla tego rodzaju paliwa, czyli od 8 do 25 mm (wymagana dla ekogroszku jest granulacja 5-25 mm). Aby uzyskać taki rozmiar uziarnienia, węgiel jest wielokrotnie płukany. Następnie jest kruszony i przesiewany. To eliminuje mniejsze i większe niż oczekiwane kawałki węgla.
Wartość opałowa, innymi słowy kaloryczność Ekogroszku ECO Power wynosi 24 Mj/kg. Jest to jedna z ważniejszych wartości opałowych w ogóle, dlatego należy ją brać pod uwagę przy wyborze opału. Zawartość popiołu plasuje się na poziomie 9%. Jest to także istotne, ponieważ węgiel o wysokiej zawartości popiołu może wpływać destrukcyjnie na kocioł oraz wymusza na nas większy wkład pracy w utrzymanie czystości w kotłowni. Zawartość siarki, czynnik istotny głównie ze względu na produkt spalania węgla, w Ekogroszku Eco Power wynosi 0,45%. Jego spiekalność wynosi nie więcej niż RI = 3.
Wszystkie podane wyżej właściwości są elementami wpływającymi na to, czy producent może swój produkt nazwać ekogroszkiem. Chwytliwa nazwa i rosnąca popularność ekogroszków z pewnością kusi do bezpodstawnego wykorzystania jej. Warto zatem być świadomym konsumentem i dosłownie nie puścić swoich pieniędzy z dymem. Ekogroszek Eco Power producent pakuje w foliowe worki pakowane po 25 kg towaru.
Wymogi dla ekogroszków
Jeżeli właśnie stoją Państwo przed wyborem ekogroszku, to warto zapamiętać podstawowe wymogi i kupić produkt dobrej jakości. Przede wszystkim ziarnistość ekogroszku to minimum 5 a maksimum 25 mm. Taka najlepiej sprawdzi się w kotłach z podajnikiem ślimakowym, czyli dedykowanym. Właśnie połączenie odpowiedniego paliwa z dobrym kotłem, daje nam gwarancję doskonałego spalania bez zbędnych substancji smolistych. Popielatość i spiekalność ekogroszku nie powinna przekraczać 10%.
Z kolei zawartość siarki musi pozostać poniżej 1%, wtedy możemy mieć pewność, że kupujemy dobry opał. Oczywiście wraz z jakością wiąże się również wyższa cena, jednak proszę pamiętać, że nie zawsze tani ekogroszek oznacza oszczędność. Bywa i tak, że złej jakości opał starcza na zbyt krótko, musimy kupić go dużo więcej, a przy okazji zniszczy nasz kocioł.