Czym jest ekogroszek?
Przed właścicielami domków jednorodzinnych i wielorodzinnych w okresie wczesnym jesiennym pojawia się dylemat wyboru opału na wielkimi krokami zbliżające się mrozy. Każdy chce przecież wygrzać się w ciepłych murach swojego domu. Najczęściej wybieranym opałem stałym jest węgiel. Ma to związek z niską ceną. Jednak wprowadzane restrykcje dotyczące ochrony środowiska coraz mocniej wypierają ten rodzaj opału z rynku. Alternatywą może być ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Jednak koszt zmiany instalacji, a także mocno szybujące w górę ceny skutecznie odstraszają. Jednak nie musisz się przejmować. Mamy propozycję, która połączy zarówno korzystną dla Twojego portfela cenę, doskonałą jakość, jak i troskę o środowisko. Mowa oczywiście o ekogroszku, czyli specjalnie wyselekcjonowanych bryłkach węgla kamiennego o średnicy w przedziale 5-25 mm. Bryły o tej średnicy poddawane są płukaniu, które usuwa frakcję miału. Jakimi parametrami się wyróżnia ten nadający się do spalania w nisko emisyjnych piecach opał? Czytaj dalej.
Parametry ekogroszku zaprezentowane na przykładzie produktu Bogdanka
Ekogroszek to paliwo stałe opałowe, które musi spełniać ściśle określone normy. Jednym z najważniejszych parametrów jest kaloryczność. Czyli wartość opałowa, która odpowiada za to ile ciepła uda Ci się uzyskać ze spalenia kilograma opału wynosi minimalnie 24 MJ/kg. W przypadku prezentowanego ekogroszku Bogdanka, producent podaje, że wartość ta wynosi 27 MJ/kg. Jakie jeszcze parametry mają wpływ na wydajność węgla?
Przede wszystkim:
- wilgotność – parametr, który mówi o tym, ile wody znajduje się w węglu. Im wyższy jest ten parametr, tym więcej ciepła stracisz, ponieważ w początkowej fazie spalania cała energia zostanie przeznaczona na ogrzanie bryłek, co będzie skutkowało wyparowaniem wody. W przypadku ekogroszku Bogdanka producent podaje tę wartość na poziomie 9%. Maksymalna dopuszczalna wartość to 12%;
- zawartość popiołu, czyli substancji niepalnych. W tym przypadku nie tylko o jakość opału chodzi, ale również o Twoją wygodę. To ile popiołu zostanie po spaleniu opału, będzie wpływało na częstotliwość czyszczenia popielnika. Maksymalna dopuszczalna wartość wynosi 10%. Ekogroszek Bogdanka posiada ten parametr oscylujący w granicach 12%.
Sprawdź, czy byli inni zadowoleni z tego produktu użytkownicy
Jak widzisz punkty, według których warto kierować się, są jasno sprecyzowane. Dlatego, aby mieć pewność, że dokonujesz prawidłowego wyboru, poświęć odrobinę czasu i sprawdź dokładnie. A jeśli robisz zakupy przez internet, przyjrzyj się też opiniom innych użytkowników. Może się to okazać prawdziwą skarbnicą wiedzy.