Dwutlenek siarki jest niezwykle szkodliwym gazem, który może powodować trudności w oddychaniu, dyskomfort i problemy zdrowotne. Spalanie węgla do celów grzewczych jest więc uważane za zagrożenie dla środowiska ze względu na zawarte w nim substancje lotne. Jednym z głównych czynników, które mogą decydować o emisji takich zanieczyszczeń, jest zawartość siarki w węglu. Ogólnie rzecz biorąc, im niższy jest jej udział, tym lepiej.
Chroń środowisko – zmniejsz swój ślad węglowy, spalając węgiel o niskiej zawartości siarki, taki jak ekogroszek.
Czyste spalanie to spalanie paliwa, w którym dym jest ograniczony do minimum, np. poprzez rozpalanie ognia od góry i dodawanie paliwa w mniejszych porcjach. Badania wykazały, że w procesie czystego spalania zmniejsza się ilość substancji toksycznych. Dodatkowym sposobem na zmniejszenie szkód dla środowiska jest spalanie węgla o niskiej zawartości siarki, takiego jak ekogroszek.
Węgiel o niskiej zawartości siarki minimalizuje skutki zanieczyszczenia powietrza
Obecność siarki w węglu może wpływać na zanieczyszczenie powietrza. Dlatego zawartość tego pierwiastka jest jednym z parametrów określających jakość węgla. Węgiel o niskiej zawartości siarki zawiera mniej niż 1% siarki, natomiast węgiel o wysokiej zawartości siarki zawiera ponad 1,5%.
Około 70-95% siarki w węglu zamienia się w dwutlenek siarki podczas spalania, podczas gdy reszta przyjmuje formę siarczanów obecnych w popiele, które nadal mogą mieć negatywne skutki. Dlatego im mniejsza zawartość siarki w węglu, tym mniej negatywnych skutków jego spalania.
Podsumowanie
Warto zauważyć, że siarkę można znaleźć we wszystkich paliwach stałych, a jej stężenie nie zależy od rodzaju węgla, ale raczej od warunków, w jakich powstaje.