Czym charakteryzuje się węgiel gazowo-płomienny typ 32?

Węgiel gazowo-płomienny typ 32

Od wielu lat nieustannie węgiel cieszy się największą popularnością wśród paliw służących do ogrzewania domu. Wynika to przede wszystkim z jego ceny, która mimo upływu lat jest dalej najbardziej atrakcyjną. Ponadto, wiele osób wykorzystuje wciąż swoją instalację centralnego ogrzewania stworzoną w czasach, gdy węgiel był niemalże jedynym słusznym opałem. Wydajność węgla zależy w dużym stopniu od tego, jakiego kotła używamy oraz jak została zbudowana nasza instalacja (lub jej brak). Ponadto niezwykle istotne jest również to, jakiego rodzaju opału używamy. Im lepszej jakości węgiel, tym lepsze efekty ze spalania.

Najpopularniejszym i najłatwiejszym w rozpoznaniu podziałem węgla kamiennego jest podział ze względu na wielkość, i tu wyróżniamy węgle grube, średnie i miał. Niezwykle istotnym i wiele mówiącym nam na temat opału jest także podział węgla ze względu na typ. Typów jest 11, od 31 do 43, jednak należy tutaj zaznaczyć, że do palenia w domu nadają się jedynie typ 31 (węgiel płomienny), typ 32 (gazowo-płomienny) oraz 33 (węgiel gazowy — jego wykorzystanie jest możliwe wyłącznie w przypadku nowych kotłów, z retortowym podajnikiem). Im większa liczba, tym większą kalorycznością charakteryzuje się dany węgiel. Niestety, niesie to za sobą również wady. Między innymi, im wyższa liczba typu węgla, tym większa zdolność sklejania się brył i duża zawartość smoły.

Węgiel typu 32, gazowo-płomienny jest najpopularniejszym typem węgli wykorzystywanych w domowych kotłach. Jest to spowodowane wysoką kalorycznością, która może sięgać nawet 36 MJ/kg. Wysoka kaloryczność (inaczej wartość opałowa), gwarantuje nam sporo ciepła uzyskanego w wyniku spalania danego węgla. Nie dziwi zatem, że typ charakteryzujący się dużą wartością opałową cieszy się popularnością wśród konsumentów. Ponadto ma niższą zawartość części lotnych (ok. 32-43%) niż jego główny rywal – typ 31. Nieco inaczej jest w przypadku spiekalności, ponieważ dla typu 32 jest wyższa. RI = 10-20 w przypadku typu 32.1, a dla 32.2 aż RI = 20-45. Niestety wysoka spiekalność negatywnie wpływa na jakość opału. Po pierwsze tworzące spieki zmniejszają jego wydajność, ponieważ węgiel trudniej się spala, a po drugie spieki przyczyniają się do niszczenia kotła. Węgiel gazowo-płomienny charakteryzuje się również pomarańczowym płomieniem z czarnymi końcówkami, który możemy dostrzec podczas spalania, stąd jego nazwa.

Jeżeli stoją Państwo właśnie przed decyzją, który węgiel wybrać, aby spełniał oczekiwania domowników, zapraszamy do naszych pozostałych artykułów, które z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

6 + 6 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś