Węgiel orzech — skąd bierze się jego popularność?
Każdego roku czeka Cię spory wydatek związany z zakupem opału. Sezon grzewczy bezsprzecznie pociąga za sobą koszty, dlatego coraz częściej zastanawiasz się zapewne nad tym, po który z dostępnych na rynku rodzajów opału sięgnąć. Z jednej strony natrafiasz na coraz bardziej rygorystyczne obostrzenia dotyczące smogu i ochrony środowiska, z drugiej na wysokie koszty związane zarówno ze zmianą instalacji oraz pieca, jak i rosnącymi cenami gazu i prądu. Gdzie w takiej sytuacji szukać alternatywy? Z pewnością jest nią węgiel orzech, który charakteryzuje się doskonałą jakością i szerokim zastosowaniem.
Zastosowanie węgla orzech
Węgiel orzech to rodzaj węgla kamiennego, który wyróżnia się dość grubym uziarnieniem. Bryły mają wielkość od 20 do 80 mm. Oprócz tego płomień, jaki jest widoczny podczas spalania, jest dość charakterystyczny — długi i jasny. Do większych zalet tego rodzaju opału zaliczyć możemy jeszcze wszechstronność użytkowania. Możesz nim palić w różnego rodzaju piecach centralnego ogrzewania. W ty np. w piecach żeliwnych, zasypowych i konwencjonalnych. Idealnie nadaje się też do kominków oraz kuchni węglowych.
Węgiel orzech Tauron — poznaj jego możliwości
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów węgla typu orzech. Wśród nich są też produkty spółki Tauron Polska Energia S.A. W tym orzech Sobieski, orzech Janina oraz orzech Brzeszcze. Na ich przykładzie powiemy Ci kilka słów na temat parametrów, na które należy zwracać uwagę przed zakupem. Najczęściej węgiel orzech charakteryzuje się kalorycznością na poziomie 25-56 MJ/kg. W przypadku węgla Sobieski i Janina ta wartość jest jednak nie mniejsza niż 22 MJ/kg. Orzech Brzeszcze znacznie lepiej wygląda pod tym kątem, ponieważ minimalna wartość opałowa to 28 MJ/kg. Warto też wspomnieć o zawartości siarki oraz popiołu. Powinny być zdecydowanie jak najmniejsze, ponieważ wpływ mają zarówno na wydajność opału, jak i na środowisko naturalne. Orzech Brzeszcze i Janina mają zawartość popiołu na poziomie 9,0% a siarki kolejno 0,6% i 1,2%. Jeśli natomiast chodzi o węgiel orzech Sobieski, to zawartość popiołu wynosi max. 8,0% a siarki 1,4%.
Wszystkie te wartości mają ogromne znaczenie. Dlatego przed wyborem węgla orzech niezależnie czy będzie on ofertą od spółki Tauron Polska Energia S.A. czy innego sklepu internetowego sprawdź je. A najlepiej poszukaj też opinii w internecie. Z pewnością przed Tobą ktoś już korzystał z tego rozwiązania i chętnie podzielił się swoimi doświadczeniami. Pamiętaj też, że cena nie jest nigdy najlepszym wyznacznikiem, jeśli chodzi o wybór rodzaju opału. A jeśli chcesz zaoszczędzić, kupuj opał o wysokiej kaloryczności i poza sezonem grzewczym, kiedy to ceny potrafią szybko poszybować w górę.