Węgiel orzech — jeden z najpopularniejszych rodzajów węgla
Skąd bierze się popularność węgla orzech? I co to w ogóle za rodzaj paliwa? Bez wątpienia węgiel orzech posiada wielu zwolenników. Przyczyny tego są różne. Jednak najistotniejszą jest bez wątpienia doskonały stosunek jakości do ceny. Zanim jednak przejdziemy do parametrów, to powiedzmy kilka słów o tym, co to takiego jest. Węgiel orzech to paliwo stałe opałowe, które sklasyfikowane jest jako tak zwany węgiel gruby. Oznacza to, że zalicza się on do największych spośród odmian węgla kamiennego. Ponadto wyróżnia się długim i bardzo jasnym płomieniem podczas spalania. To wszystko sprawia, że bardzo często pali się nim w kominkach pokojowych. Co jeszcze charakteryzuje ten rodzaj węgla? Czytaj dalej, aby się przekonać.
Parametry węgla orzech — co należy o nim wiedzieć?
Ten rodzaj opału charakteryzuje się doskonałą wydajnością. Jednak musisz pamiętać, że produkt, produktowi nierówny. Dlatego, zanim kupisz, sprawdź wszystkie parametry bardzo dokładnie. Nie miej też wątpliwości co do sprawdzania opinii o danym produkcie w internecie. Wszak robisz tak z innymi produktami, dlaczego więc nie mógłbyś robić tego z węglem.
Na naszym rodzimym rynku znajduje się wiele ofert z tego rodzaju opałem. Jedna z propozycji, na jakie możesz natrafić jest Węgiel Orzech Syberyjski Czuk. Czego możesz się o nim dowiedzieć? Przede wszystkim pierwsza wartość, którą podaje producent to kaloryczność. Mówi ona o tym ile ciepła uda Ci się uzyskać, po spaleniu kilograma opału. Jak widzisz parametr ten ma więc wyjątkowe znaczenie. W przypadku opisywanego węgla orzech Syberyjski Czuk wartość ta oscyluje w granicach 24-25 MJ/kg. Co jeszcze ma wpływ na wydajność węgla? Na pewno zawartość popiołu, czyli substancji niepalnych. Producent podaje, że mieści się ona w przedziale od 5 do 7%. Na wydajność wpływ ma też wilgotność. Jednak nie znaleźliśmy informacji od producenta, w jakich granicach mieści się on w przypadku opisywanego węgla. Dlaczego wilgotność wpływa na wydajność?
Ponieważ wkładają mokry węgiel do kotła energia, jaka się wytworzy w pierwszej kolejności, zostanie zużyta do odparowania wody. Dopiero gdy nastąpi, zostanie przełożona ona na to, aby w Twoim domu było cieplej. Kolejną wartością, która ma znaczenie, jest zawartość siarki. Mówi ona o tym, ile substancji szkodliwych dla środowiska dostanie się do atmosfery. Naturalnym jest więc, że im mniejsza wartość, tym lepiej.
Wybieraj węgiel na podstawie swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić parametry a dopiero później cenę. Kupując węgiel tańszy gorszej jakości, zamiast oszczędzić, tak naprawdę przepłacisz. A wszystko dlatego, że po pierwsze będziesz musiał używać więcej opału, a co za tym idzie, szybciej go wypalisz. Co prowadzi nas do drugiego punktu, jakim jest zakup węgla zimą. Pamiętaj, że ceny najczęściej w tym okresie mocno szybują w górę.