Węgiel orzech – sprawdź skąd się bierze jego popularność
Orzech – co to za rodzaj węgla? Uznawany jest za jedną z największych odmian węgla kamiennego, jaki możesz znaleźć na rynku. Cechą charakterystyczną tego rodzaju paliwa stałego opałowego jest to, że podczas spalania tworzy wysoki i jasny płomień. Dlatego właśnie często określany jest jako węgiel płomienny. Z uwagi na to, że wyróżnia się dobrymi parametrami, posiada też wyższą cenę, jeśli chodzi o porównanie z tradycyjnym węglem.
Jednak nie wpływa to na zmniejszenie jego popularności. Problem może się jednak pojawić podczas wyboru odpowiedniego produktu. Z uwagi na wciąż rosnące zainteresowanie węglem orzech, na rynku pojawiają się kolejne oferty sprzedaży. Nie zawsze jednak węgle tego samego rodzaju posiadają takie same parametry. Właśnie dlatego warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę. Zainteresowany? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Poznaj najważniejsze parametry węgla typu orzech, na przykładzie orzecha kamiennego Neptun
Jedną z dostępnych na rynku propozycji jest Węgiel Orzech Neptun produkcji Śląskiego Centrum Opału. Sprzedawany jest w 20-kilogramowych workach, które nie tylko ułatwiają transport, ale również pełnią funkcję ochronną. My jednak nie o tym. Chcemy bowiem powiedzieć Ci, na jakie parametry najlepiej jest zwracać uwagę przy zakupie węgla typu orzech. Pierwsza wartość, jaka powinna Cię zainteresować to kaloryczność, czyli inaczej wartość opałowa. Jest to parametr, który mówi o tym, ile ciepła uda się uzyskać ze spalenia jednego kilograma węgla. Co to oznacza w praktyce?
Mianowicie to, że przy spaleniu mniejszej ilości opału wysokokalorycznego uzyskasz tyle samo ciepła, ile byś uzyskał przy spaleniu znacznie większej ilości węgla niskokalorycznego. Wspomniany wcześniej węgiel orzech Neptun charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 24 MJ/kg. To jednak jeszcze nie wszystko. Wśród parametrów godnych poznania jest zawartość siarki oraz popiołu. Pierwszy parametr mówi o tym, ile substancji szkodliwych dostaje się do atmosfery. Oczywistym jest więc, że im mniejsza wartość, tym lepiej. W przypadku węgla Neptun wartość ta wynosi około 0,6%. Kolejno sprawdź zawartość popiołu, czyli substancji niepalnych. Wpływa ona nie tylko na jakość węgla — im mniejsza liczba, tym więcej ciepła uzyskasz, ponieważ więcej węgla się spali, ale również na częstotliwość sprzątania popielnika.
Producent na opakowaniu podaje też granulację ziarna — wynosi ona między 30 mm a 60 mm. Możesz też poszukać informacji dotyczących wilgotności oraz spiekalności.