Kolejny sezon grzewczy przed Tobą — jaki opał wybrać?
Ceny gazu i energii elektrycznej prą do góry w zastraszającym tempie. W dodatku wymagają specjalistycznej instalacji oraz wymiany kotła. Ty jednak szukasz czegoś, co idealnie sprawdzi się podczas palenia w kaflowych, konwencjonalnych, kaflowych i zasypowych piecach centralnego ogrzewania? A może szukasz opału, który ma korzystny stosunek jakości do ceny i można nim palić w kominkach oraz kuchniach węglowych?
Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję, która cieszy się ogromną popularnością. Jest droższa od węgla tradycyjnego, jednak ma znacznie lepsze parametry. Mowa tutaj oczywiście o węglu typu orzech. Jest to rodzaj opału stałego, który należy do grupy paliw grubo ziarnistych. Wielkość brył plasuje się w przedziale od 20 do 80 mm. Tym, co jeszcze wyróżnia węgiel orzech jest płomień — długi i jasny. Jednym z produktów, które znajdziesz na rynku, jest węgiel orzech Bizon. To właśnie na jego przykładzie powiemy Ci, jakie parametry są najważniejsze podczas wyboru opału stałego.
Węgiel orzech Bizon — na co należy zwracać uwagę?
Pierwszą wartością, która powinna być brana pod uwagę przy wyborze węgla orzech, jest kaloryczność. Mówi ona o tym, ile ciepła uzyskasz po spaleniu kilograma opału. Im wyższa wartość, tym lepiej. Ponieważ mniejsza ilość spalonego węgla o wysokiej kaloryczności pozwoli Ci uzyskać ciepło, które w przypadku korzystania z węgla o niskiej wartości opałowej wymagałoby zużycia jego znacznie większej ilości. Tym sposobem decydując się na wysoką kaloryczność, oszczędzasz pieniądze. Choć na pierwszy rzut oka nie musi się tak wydawać, ponieważ płacisz więcej za kilogram opału. W dłuższej perspektywie jednak okazuje się to być jednak znacznie bardziej opłacalne. Najczęściej węgiel orzech utrzymuje wartość opałową na poziomie 25-26 MJ/kg. W przypadku omawianego węgla orzech Bizon wartość ta wynosi między 24 a 27 MJ/k — wedlug informacji podanych przez producenta na opakowaniu.
Oprócz kaloryczności znaczenie ma jeszcze zawartość siarki, popiołu oraz wilgotność. Niestety nie udało nam się znaleźć tych parametrów na opakowaniu węgla orzech Bizon. Możemy Ci jedynie w takiej sytuacji powiedzieć, że są one mimo wszystko bardzo ważne. Dowiadujesz się dzięki nim m.in., ile substancji szkodliwych przedostaje się do atmosfery. Jest to cenna informacja, zwłaszcza jeśli troszczysz się o środowisko. Ważna jest też zawartość popiołu, która mówi o tym, ile substancji niepalnych znajduje się w węglu. Ma to wpływ na kaloryczność oraz na częstotliwość sprzątania popielnika. Zawartość wody (wilgotność) mówi o tym, czy dużo energii stracisz na jej odparowywaniu. Ma to również znaczenie w kontekście wydajności opału.