Produkt słabej jakości oznacza większe wydatki
Przed sezonem zimowym wiele osób, których domy nie są podłączone do miejskiej sieci grzewczej stoi przed wyborem opału. Dostarcza on ciepło na najbliższe miesiące i przy okazji nie rujnuje domowego budżetu. Najczęściej podczas wyboru opału bierzemy pod uwagę cenę i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. W przypadku większości produktów cena jest dla nas kluczowa. Jednak na rynku paliw stałych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie zawsze niższa cena oznacza oszczędność. Zdarza się, że tańszy produkt jest słabej jakości i w rezultacie musimy zużyć go o wiele więcej, niż zamierzaliśmy. Istotny jest również fakt, że im więcej produktu, tym więcej miejsca jest potrzebne do jego przechowywania. Złotym środkiem jest odpowiednia wiedza o najważniejszych parametrach, a królową wśród z nich jest zdecydowanie wartość opałowa węgla – bo właśnie węgiel jest najpopularniejszym paliwem stałym.
Co to jest wartość opałowa?
Wartość opałowa węgla, nazywana również kalorycznością węgla, to najprościej ujmując ilość ciepła powstała w wyniku spalania. Wartość opałową liczymy w milidżulach na kilogram opału (MJ/kg). Oczywiście im większa wartość opałowa, tym więcej ciepła wytworzonego przy małym zużyciu węgla. Kluczem do oszczędności jest zatem odpowiedni stosunek ceny do wartości opałowej. Nawet najtańszy opał przy bardzo niskiej wartości opałowej da nam jedynie złudne wrażenie oszczędności.
Bardzo możliwe, że nadejdzie konieczność dokupienia węgla w trakcie sezonu, gdy ceny idą znacznie w górę, co dodatkowo zwiększa nasze wydatki. Kolejnym powodem, dla którego powinniśmy zwrócić uwagę na kaloryczność opału, który chcemy kupić, jest nasza wygoda. Większa wartość opałowa powoduje, że nie musimy już tak często dokładać do pieca. Warto również mieć na uwadze miejsce przechowywania węgla. Im wyższa wartość opałowa, tym mniej opału zużyjemy. Zatem, powierzchnia do jego przechowywania nie musi być zbyt duża, co bardzo ważne dla wielu osób.
Jaką kaloryczność powinien mieć węgiel?
Dla laika wybór odpowiedniego opału może być nie lada wyzwaniem, w końcu nie każdy jest specjalistą od węgla i jego spalania. Jaka zatem wartość opałowa jest dobra, a jaka zbyt niska? Wahania nie są duże, w granicach 5-8 MJ/kg. Dla ekogroszku wysoka wartość opałowa to 29 MJ/kg a 23MJ/kg to już niska wartość natomiast w przypadku miału węglowego 25MJ/kg to już naprawdę dużo, wartość opałowa węgla kamiennego waha się pomiędzy 23 a 30 MJ/kg, z kolei w przypadku węgla brunatnego przy 12 MJ/kg mówimy już o wysokiej wartości opałowej. Porównując oferty, warto podzielić cenę za tonę węgla przez kaloryczność w MJ/kg, pozwoli nam to uzyskać cenę za wyprodukowane ciepło, wtedy możemy wybrać najniższą i mamy pewność, że oszczędzamy.