Kupując ekogroszek, groszek lub tradycyjny węgiel zwraca się uwagę na podstawowe parametry. Wśród nich jest na pierwszym miejscu kaloryczność. Jednak znaczenie mają również te pozostałe jak zawartość popiołu lub siarki. Jest jeszcze jedna wartość – spiekalność. Co to takiego?
Oprócz tego, że jest to jedna z najistotniejszych wartości, to wiadomo. Jednak co to w ogóle jest ta spiekalność? Parametr ten określa skłonność paliwa opałowego stałego do powstawania spieków. Wyróżnić można ich dwa rodzaje:
- spieki żużlowe tworzą się z popiołu. Powstają one, gdy w strefie żaru utrzymywana jest zbyt wysoka temperatura. W takiej sytuacji tworzą się twarde bryły stopionego popiołu charakteryzujące się delikatnie błyszczącą powierzchnią. Są one trudniejsze do wyeliminowania i bardziej uciążliwe niż spieki koksowe – mogą prowadzić nawet do zablokowania palnika;
- spieki koksowe – są to niedopalone kawałki opału stałego, które powstają w procesie odgazowywania. Wysoka temperatura i ograniczony dostęp powietrza sprawiają, że niektóre składniki węgla, zamiast się palić, topią się. Efektem tego jest półplastyczna masa, która zastygając tworzy koks.
Dlaczego powstają spieki?
Przyczyn jest kilka. Można wśród nich wymienić np. słabą jakość węgla, zbyt silny nadmuch powietrza w kotle, niską temperaturę topnienia i spalania popiołu, zbyt niskie ustawienie deflektora.
Czy spieki są niebezpieczne?
Jest to jeden z największych powodów do zmartwień. Przez to, że spalają się znacznie wolniej, powodują straty energii, a tym samym pieniędzy. Konieczność ich usuwania jest pracochłonna. A co najważniejsze – spieki przyczyniają się do wstrzymywania przepływu gazów w palenisku, co przyczynia się do zwiększenia oporu pracy ślimaka. Prowadzić to może do awarii. Najlepiej unikać tego typu sytuacji, wybierając najlepszy jakościowo węgiel.