Ekogroszek – ekologiczne paliwo dzisiejszych czasów
W dzisiejszych czasach ekogroszek jest jednym z chętniej wybieranych paliw opałowych. Zawdzięcza to nie tylko swoim parametrom, ale również i ekologicznemu charakterowi, choć wokół tego w ostatnim czasie zebrało się odrobinę kontrowersji. Co ważne jest to produkt, którego ceny potrafią się wahać od kilkuset złotych do nawet przeszło 1,5 tysiąca złotych. Dla potencjalnego Klienta taka rozbieżność cen może wydawać się czymś dziwnym. Przecież z założenia ekogroszek to ekogroszek czym on może się różnić.
Cena – co na nią wpływa?
Jednak zacznijmy może od samego początku. Czym w ogóle jest ten rodzaj paliwa stałego? To rozwiązanie, które powstaje z odpowiednio dobranego węgla kamiennego, rzadziej brunatnego. Podlega określonym kryteriom, które musi spełniać, co przekłada się na fakt, że do jego produkcji, wybierany jest tylko wyłącznie surowiec najwyższej jakości. Z tego też powodu jest dużo bardziej ekonomiczną wersją opału niż tradycyjny, używany od lat węgiel. A co z tą ceną, która waha się w dość szerokim zakresie? Choć jest to problem z pozoru nieoczywisty, to w rzeczywistości po przeanalizowaniu wiadomości na temat ekogroszku sami możemy dojść do podobnych wniosków. Przede wszystkim na cenę mają wpływ jego poszczególne parametry. Musimy mieć świadomość, że im ekogroszek będzie bardziej kaloryczny, tym cena automatycznie będzie wyższa. Dodatkowo im opał zawiera mniej szkodliwych pierwiastków, takich jak siarka, wykazuje mniejszą spiekalność lub zawartość popiołu, jest minimalna, tym jego wartość rośnie. Trzeba mieć jednak świadomość, że również to, od jakiego producenta on pochodzi, może wpływać na jego cenę. Dlatego przed wyborem naszego najlepszego rozwiązania zapoznajmy się z kilkoma propozycjami dostępnymi na rynku, by mieć pewność, że nasz wybór będzie optymalny.
Ekogroszek nie tylko luzem, ale i w workach
Na naszym rynku obecnie jest ogromny wybór tego rodzaju produktów. Ekogroszek różni się od siebie klasami, zatem chcąc wybrać opcję, która zapewni nam efektywne ciepło na długie, zimowe wieczory powinniśmy poszukiwać opcji z wysoką wartością opałową. Ogólnie przyjmuje się, że by ten rodzaj był satysfakcjonujący, powinien posiadać kaloryczność na poziomie co najmniej 24-26MJ/kg. Pamiętajmy również, że wybierając z opcji luzem lub workowanej ta druga może okazać się nieco droższa niż ta pierwsza. Jest to związane nie tylko z ceną worków, ale również pracą związaną z jego pakowaniem.
Jednak nie starajmy się oszczędzać na swoim opale. Wybierajmy jakość, która nas nie zawiedzie, ponieważ może okazać się nasza oszczędność wcale nie będzie ekonomiczna.