Węgiel brunatny – podstawowe informacje 2021

utworzone przez | Sie 27, 2020 | blog | 3 Komentarze

Jakie jest pochodzenie węgla brunatnego?

Węgiel brunatny to łatwo dostępne w Europie paliwo stałe pochodzenia roślinnego. Powstał poprzez przemiany materii roślinnej osadzonej pomiędzy węglem kamiennym a torfem. Wspomniane przemiany zachodzą pod wpływem reakcji geochemicznych, geologicznych i biologicznych. Jako spoiwo pomiędzy torfem a węglem kamiennym stanowi poniekąd mieszankę obu składników, dzięki czemu około aż 60-80% węgla brunatnego stanowi pierwiastek węgla.

węgiel brunatny podstawowe informacje

Parametry węgla brunatnego

Węgiel brunatny jest paliwem całkowicie naturalnym i nieodnawialnym, a jego parametry grzewcze są zazwyczaj bardzo słabe. Jednym z nich jest zawartość siarki, która może sięgać od 0,6% do aż 6%. Dobry opał charakteryzuje się zawartością siarki nieprzekraczającą 1%, zatem węgiel brunatny musi zostać podany starannej selekcji, która wykluczyłaby z sortymentu opał o zbyt dużej zawartości siarki, która w wyniku spalania mocno zanieczyszcza środowisko. Węgiel brunatny należy do mocno wilgotnego surowca, a jego wilgotność ma przy tym ogromny przedział. Może sięgać jedynie jednego procenta, ale nawet 50%. Z pewnością wynika to z dużej chłonności węgla brunatnego i jest zależne od warunków, w jakich się znajduje. Jak wiadomo, w przypadku każdego paliwa ogromnie ważna jest wartość opałowa, która dla węgla brunatnego również ma bardzo szerokie ramy.

A jaka jest jego kaloryczność?

Kaloryczność może wynosić jedynie 5.9 MJ/kg, jednak węgiel o takiej wartości opałowej produkowałby zbyt małą ilość ciepła, aby ogrzać dom. Najwyższa kaloryczność, jaką osiąga węgiel brunatny to 23.9 Mj/kg, która już jest wystarczająco wysoka do tego zadania, a nawet zadowalająca.

wegiel brunatny

Ile lat liczą złoża węgla brunatnego w Polsce?

Złoża węgla brunatnego w Polsce pochodzą nawet sprzed 250 milionów lat (epoka triasu, paleogenu i neogenu), jednak te najczęściej wykorzystywane w polskiej gospodarce pochodzą sprzed 20 milionów lat, z epoki miocenu. Różnorodne pochodzenie węgla brunatnego na całym świecie spowodowało, że obecnie wyróżnia się jego kilka rodzajów właśnie ze względu pochodzenia węgla. Pierwszym jest węgiel humusowy, który powstał z rozkładającej się roślinności lądowej. Kolejny to węgiel sapropelowy, który z kolei swoją genezę ma w obumarłych roślinach wodnych. Ostatni rodzaj to węgiel liptobiolitowy, powstały w wyniku akumulacji żywiczno-woskowych składowych roślin.

Od kiedy wydobywamy węgiel brunatny na terenie polski?

W Polsce węgiel brunatny jest wydobywany od XVII wieku. W południowo–wschodniej części kraju, na pograniczu Polski, Czech oraz Niemiec wydobywano węgiel w kopalniach podziemnych do końca XIX wieku. Natomiast wraz z początkiem wieku XX powstała pierwsza kopalnia odkrywkowa, która znacznie przyspieszyła wydobycie. Co ciekawe kopalnia ta, wówczas kopalnia Herkules, funkcjonuje do dziś. Dzisiaj nazywana jest Kopalnią Węgla Brunatnego Turów i jest jedną z nielicznych kopalni odkrywkowych w naszym kraju.

3 komentarze

Wyślij komentarz

Kategorie produktów

Zobacz inne wpisy na naszym węglowym blogu

Tanie ogrzewanie domowe

Tanie ogrzewanie domowe

Czy istnieją proste sposoby na tanie i wygodne ogrzanie domu? Jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszym wyborem?

Dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Czy ekogroszek to najlepsze paliwo opałowe? Jaki rodzaj ekogroszku wybrać, aby nie żałować? Jakie parametry posiada dobry ekogroszek?

#
$

Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.

Oblicz koszty dostawy

x

Pin It on Pinterest