Paliwa stałe wciąż królują w przypadku ogrzewania domów jedno i wielorodzinnych. Wśród popularnych rozwiązań jest ekogroszek, który powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanych brył węgla kamiennego. Jest to rodzaj opału dedykowany do kotłów nisko emisyjnych wyposażonych w podajnik retortowy. Są to urządzenia grzewcze ekologiczne i ekonomiczne. Dobrej jakości ekogroszek w połączeniu z wydajnym kotłem pozwala na zachowanie w pomieszczeniach optymalnej temperatury nawet w wyjątkowo mroźne dni.
Warto jednak – zwłaszcza przy obecnych podwyżkach stawek VAT poszukać oszczędności w dni mniej mroźne. Czy można więc zastąpić ekogroszek w kotle bezrusztowym innym materiałem opałowym? Oczywiście, że tak. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie się do tego nadają. Doskonałym zamiennikiem ekogroszku, w dni, w których temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza, są kulki miałowe. Ich kaloryczność jest o połowę mniejsza niż ekogroszku, dlatego w przypadku większych mrozów zaleca się wymieszanie ich ze zwykłym lub wysokoenergetycznym. Dzięki temu ogrzanie pomieszczeń będzie optymalne.
Jakich materiałów opałowych nie należy stosować w piecach przystosowanych do ekogroszku?
Pierwszym rodzajem, na który należy uważać, jest węgiel orzech. Jego granulacja jest zbyt duża, co sprawia, że mogłoby dojść do uszkodzenia podajnika. Nie nadaje się również pellet, gdyż kocioł nie jest w stanie wytworzyć odpowiednich warunków do jego spalania.
Jak zaoszczędzić, a jednocześnie zadbać o piec i ciepło w domu?
Najlepiej skorzystać z kulek miałowych. Można używać ich samodzielnie lub w połączeniu z ekogroszkiem. Rozwiązania te polecane są szczególnie w okresie jesiennym i wiosennym, gdy temperatury nie są tak dokuczliwe. Rozwiązanie to sprawdzi się też idealnie, gdy konieczne jest jedynie ogrzewanie wody w gospodarstwie.