Węgiel niskiej jakości — dlaczego należy go unikać?
Węgiel jest do dziś najczęściej wybieranym rodzajem paliwa opałowego stałego. W długie zimowe wieczory, to on ogrzewa mieszkania i domy wielu z nas. Dlaczego wybór padł właśnie na ten rodzaj opału? Przede wszystkim cena ma w tym kontekście znaczenie, jest on bowiem stosunkowo tani. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmie się inne rodzaje instalacje grzewcze (elektryczne lub gazowe). Jednym z rodzajów węgla, który cieszy się dużą popularnością z uwagi na dobrą wydajność, jest węgiel orzech. Czyli rodzaj węgla kamiennego klasyfikowany jako węgiel gruby. Ma to związek z jego granulacją, a konkretniej rzecz ujmując z wielkością brył, które mają średnicę od 20 mm do 80 mm. Co jeszcze jest cechą charakterystyczną tego rodzaju węgla? Mianowicie to, że pali się jasnym i długim płomieniem. To jednak nie wszystko.
Węgiel orzech cechuje się również dość wysoką kalorycznością, która wynosi 25-26 Mj/kg. Wysoka kaloryczność świadczy o tym, że nie będzie problemu z ogrzaniem domu w naprawdę mroźne dni. Popularność węgla orzech wynika również z takich parametrów jak niska spiekalność oraz niska zawartość siarki i popiołu. Niska zawartość siarki ma znaczenie zwłaszcza z punktu widzenia ochrony środowiska. Okazuje się, że nawet z 95% siarki, która zawarta jest w węglu, powstaje trujący gaz, jakim jest dwutlenek siarki. Dlatego zgodzić się musicie z nami, że im mniejszy parametr w tym wypadku, tym lepiej. Jakość węgla ma również wpływ na stan kotła, popielnika i komina. Zawarte w nim substancje smoliste mogą bowiem doprowadzić do poważnego uszkodzenia pieca.
Węgiel Ziemowit kaloryczność i inne parametry – dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę
Omawiany przez nas Węgiel Ziemowit posiada kaloryczność 25 Mj/kg. Oznacza to, że mieści się w granicach norm, jakimi charakteryzuje się ten rodzaj węgla. Podobnie jest z granulacją brył. Wynoszą one bowiem od 25 mm do 80 mm. Jak natomiast sprawa wygląda z pozostałymi parametrami? Zawartość siarki oscyluje w przedziale 0,81-1%. Z kolei zawartość popiołu wynosi 5-9%. Co oznacza ten parametr? Mówi on o zawartości substancji niepalnych w węglu. Ważnym parametrem jest również wilgotność, jednak nie udało nam się znaleźć informacji w tym zakresie. Informacja ta jest ważna z uwagi na to, że mówi o tym, jak dużo energii zostanie utraconej na podgrzanie i odparowanie wody znajdującej się w węglu.
Węgiel Ziemowit opinie – dlaczego warto poznać zdanie innych?
Opał na zimę to nie mały wydatek. Dlatego najlepiej jest upewnić się co do jakości węgla, który Cię interesuje. Jak to zrobić? W dobie internetu jest to wyjątkowo łatwe — opinii internautów, którzy przed Tobą skorzystali z oferty, która Cię interesuje, jest mnóstwo. Warto się z nimi zapoznać i wyrobić sobie subiektywne zdanie.