Odnawialne źródła energii są coraz popularniejsze w Polsce. Powstają nie tylko całe farmy fotowoltaiki czy stawiane są wielkie wiatraki, ale takie rozwiązania coraz bardziej interesują także odbiorców indywidualnych. Pompy ciepła, które korzystają z energii z gruntu, wody czy powietrza są coraz częściej wybierane do domowych instalacji. Można je także połączyć z instalacją fotowoltaiczną, co daje najlepsze rezultaty w pozyskaniu energii cieplnej.
Jaką moc wybrać?
Ilość zastosowanych paneli musi być zależna od szacowanego zużycia energii. Istnieje wiele kalkulatorów, które ułatwiają takie obliczenia, jednak samemu też możemy łatwo oszacować, jaka moc fotowoltaiki będzie potrzebna do wytworzenia ciepła w ramach potrzeb.
W optymalnych warunkach instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kW jest w stanie wytworzyć 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeśli więc nasze średnie zużycie jest na poziomie ok. 3000 kW, to instalacja o mocy 3 kW będzie wystarczająca. To z kolei przekłada się na montaż 10 paneli o mocy 300 Wp. Im wyższe zużycie energii w skali roku, tym mocniejsza instalacja fotowoltaiczna będzie potrzebna.
Redukcja kosztów
Takie połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala na ograniczenie kosztów rocznych wynikających z zużycia energii. Przy optymalnym działaniu instalacji, takie koszty mogą wynosić zaledwie 250 zł w skali roku, a nawet pozwalają na całkowite ich zredukowanie. Dzięki temu taka instalacja jest rozwiązaniem, które szybko się zwraca. Dodatkowo bardzo istotne jest, że na samą pompę i panele można otrzymać dofinansowanie.
Rozwiązanie przyszłości
Coraz większa świadomość w zakresie dbania o środowisko, a także różne programy Państwa, które pozwalają, na korzystanie z dofinansowania sprawiają, że takie rozwiązanie cieszą się coraz większą popularnością. Szacuje się, że w Szwecji już co trzeci dom, korzysta z ogrzewania pompą cieplną. Jeszcze sporo brakuje u nas w tym temacie, jednak fakt, że ceny węgla i gazu są bardzo niestabilne i szybko idą w górę, skłania coraz więcej osób do korzystania z alternatywnych i stałych źródeł energii. Z pewnością za kilka lat będzie to najpopularniejsza instalacja w domach.