Nie znaleziono żadnych wyników
Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.
Krawężniki skośne stanowią bardzo istotny element wykończenia chodnika. Jego zadanie polega nie tylko na oddzielaniu miejsca ruchu samochodowego, od ruchu pieszych, ale także pomaga w płynnym łączeniu elementów krawężnika. Dzięki temu powierzchnia jest lekko nachylona, ale tworzy razem spójną płaszczyznę, przez co nie stanowi niebezpieczeństwa.
Krawężniki skośne mają szerokie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Są elementem łączącym krawężniki lekkie z najazdowymi, tak aby powstało płynne łączenie. Gdyby nie te krawężniki różnica pomiędzy dwoma elementami tworzyłaby schodek, przez co stanowiłaby niebezpieczeństwo dla ruchu pieszych, ale także samochodowego. Łatwo można by było uszkodzić na nich oponę. Krawężniki skośne są w kolorze szarym, dzięki temu wizualnie komponują się tak naprawdę z każdym kolorem kostki czy płyt chodnikowych. To uniwersalny materiał o szerokim zastosowaniu, wszędzie tam, gdzie jest zmiana poziomu.
Odpowiednio wyprofilowane krawężniki z licem sprawdzają się doskonale jako element łączenia. Świetnie sprawdzają się przy podjazdach na posesje, pod firmy, parkingi i liczne instytucje. Krawężniki są dostępne w dwóch wersjach — prawej i lewej, są także różne ich wysokości, dzięki czemu można je idealnie dopasować do danej powierzchni. Poza elementem łączenia, taki krawężnik scala także ułożoną kostkę czy chodnik, zapobiegając jego obsuwaniu się na jezdnię. Krawężniki są materiałem, który jest odporny na niskie i wysokie temperatury. Dodatkowo wytrzyma także spore obciążenie. Sam materiał, z jakiego jest wykonany, sprawia, że jest też bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, dzięki czemu możemy cieszyć się ładnie wyglądającymi chodnikami czy podjazdami.
Te krawężniki są stosowane wszędzie tam, gdzie jest zmiana poziomu. Głównie są układane przy ulicach i chodnikach, ale to też element podjazdów czy murków okalających duże drzewa, czy krzewy. Można je połączyć z krawężnikami łukowymi, co sprawia, że z łatwością można oddzielić choćby uliczne ronda czy ogródki w kształcie okręgu, jakie są często na podjazdach.