Koryta ściekowe odwadniające

Koryta ściekowe odwadniające są stosowane w celu odprowadzenia nadmiaru wody po opadach atmosferycznych. Dzięki równej powierzchni brzegowej idealnie komponują się z drogami czy innymi nawierzchniami tworząc spójną całość. Można je zostawić w naturalnym rynnowym kształcie, lub wykorzystać specjalną kratkę, którą można je przykryć. Dzięki temu nie tylko będzie to jeszcze bardziej estetycznie wyglądało, ale do koryta nie będą trafiały większe liście czy rośliny niesione razem z wodą.

Co warto wiedzieć o montażu?

Koryta ściekowe mają szerokie zastosowanie w budowie dróg i chodników. Można te także zastosować na przydomowych podjazdach czy wokół domu. Można zdecydować się na ich samodzielne układanie, albo skorzystać z doświadczonej firmy. Jeśli sami będziemy chcieli podjąć się układania koryt ściekowych, to należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku, inaczej woda będzie się gromadzić w korytach, a nie będzie odprowadzana zgodnie z zamysłem. Należy więc przygotować powierzchnię o odpowiednim spadku i pamiętać o obsypaniu zewnętrznych ścian piaskiem, żwirem lub innym materiałem, który będzie przepuszczał wodę.

Dobre odprowadzanie wody

Nie należy także zapominać, że samo wykonanie liniowego odwodnienia nie jest wystarczające, konieczne jest jeszcze połączenie instalacji z kanalizacją. W przeciwnym razie cała odprowadzona woda wnikałaby w grunt. Koryta są wykonane z betonu i charakteryzują się sporą wytrzymałością. Są montowane przy ruchliwych ulicach, przejazdach kolejowych, a także przy chodnikach i na podjazdach. Wszystkie te miejsca są narażone na spore natężenie ruchu, więc materiał musi być odpowiednio wytrzymały i trwały. Różne rodzaje wielkości i głębokości pozwalają na ich idealne dopasowanie do warunków, gdzie będę układane. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku, a także dobre połączenie elementów, tak aby woda mogła dobrze przepływać wyznaczonym korytem.

Rozwiązanie na szeroką skalę

Rozwiązanie, jakim są koryta rynnowe, ma szerokie zastosowanie w budowie dróg, ale takie rozwiązania znajdują się także w pobliżu sklepów, chodników czy nawet przed domami. Dobre odprowadzanie wody do kanalizacji sprawia, że nie zalewa ona parkingów czy placów. Ważna jest także przepustowość, taka instalacja powinna sobie poradzić nawet z silnymi opadami i nadążać w odprowadzaniu wody do kanalizacji.

Pin It on Pinterest