Kopalnie węgla w Polsce

utworzone przez | Sie 13, 2019 | kopalnie | 0 komentarzy

Ile jest w Polsce kopalni węgla kamiennego?

Węgiel kamienny od lat jest najważniejszym źródłem energii w Polsce. Jednak jak wskazują badania, z roku na rok jego zużycie maleje o około 16%, wciąż mniej niż w pozostałych częściach UE, gdzie spadek szacuje się na 26%. Choć węgla zabraknąć nie może, kopalnie węgla w Polsce borykają się z problemami, wydobycie jest bardzo kosztowne, a konkurencja (Rosja, Australia) świetnie radzi sobie wydobywając węgiel odkrywkowo, czyli znacznie taniej niż Polacy. W Europie węgiel rozprzestrzenili Rzymianie około 2 tys. lat temu, z kolei na Polskich ziemiach zaczął być wydobywany niemalże 500 lat temu. Pierwsza Polska kopalnia powstała na Górnym Śląsku w Murckach (dzielnica Katowic) i działa do dziś, jako KWK Murcki-Staszic. W 2018 roku Polskie kopalnie wydobyły o przeszło 2 miliony ton węgla mniej niż w roku poprzednim, spadła również sprzedaż. Spadające wydobycie i sprzedaż, powodują spadek zysków, bez dwóch zdań ma na to wpływ rosnący import węgla z zagranicy. Prognozy dla Polskich kopalń nie są pozytywne, ludzie wybierają tani węgiel z zagranicy, choć ten, który oferują Polskie kopalnie, często jest znacznie lepszej jakości.

Kopalnie węgla w Polsce

Obecnie w Polsce czynnie działa 20 kopalni węgla kamiennego:

Jastrzębska Spółka Węglowa

KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębiez połączonych KWK Borynia, KWK Zofiówka, KWK Jas-Mos
KWK Budryk
KWK Knurów-Szczygłowice z połączonych KWK Knurów, KWK Szczygłowice
KWK Pniówek

Polska Grupa Górnicza

Zespolona KWK ROW z połączonych KWK Marcel, KWK Rydułtowy, KWK Jankowice, KWK Chwałowice (największa kopalnia w Polsce)
Zespolona KWK Ruda z połączonych KWK Halemba-Wirek, KWK Pokój, KWK Bielszowice
KWK Piast-Ziemowit z połączonych KWK Piast i KWK Ziemowit
KWK Sośnica
KWK Bolesław Śmiały
KWK Wujek
KWK Mysłowice-Wesoła z połączonych KWK Mysłowice, KWK Wesoła
KWK Murcki-Staszic z połączonych KWK Murcki, KWK Staszic

Tauron Wydobycie

ZG Nowe Brzeszcze
ZG Janina
ZG Sobieski

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia

KWK Silesia

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

KWK Bogdanka

Węglokoks

KWK Bobrek-Piekary

Zakład Górniczy Siltech Sp. z o.o.
Zakład Górniczy Eko- Plus Sp. z o.o.

Na szczęście brak jakichkolwiek przesłanek, jakoby któraś z kopalń miała zostać zamknięta. Firma WĘGLOBUD współpracuje z najlepszymi Polskimi kopalniami: z KWK Wesoła, KWK Chwałowice oraz z KWK Bobrek, pozyskując węgiel doskonałej jakości w postaci ekogroszku, orzecha, kostki i miału.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 8

Oceń ten post jako pierwszy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Zobacz inne wpisy na naszym węglowym blogu

Kopalnia Wesoła

Kopalnia Wesoła

Kopalnia Węgla Kamiennego Ruch Wesoła to jedna z dwóch połączonych w 2017 roku kopalni, obecnie działających jako KWK Mysłowice-Wesoła.

Kopalnia Staszic

Kopalnia Staszic

Kopalnia Staszic powstała w 1964 roku, w związku z czym jest stosunkowo młodą kopalnią w porównaniu do innych kopalni z Górnego Śląska.

Kopalnia Silesia

Kopalnia Silesia

Górnośląska kopalnia Silesia powstała niemalże przypadkiem, podczas poszukiwań złóż soli finansowanych przez rząd pruski. Znaleziono solankę oraz złoża węgla.

Kopalnia Ziemowit

Kopalnia Ziemowit

Kopalnia Ziemowit to jedna z dwóch kopalni połączonych w późniejszych latach w KWK Piast-Ziemowit. Sam Ruch Ziemowit zaczął powstawać podczas II Wojny Światowej, natomiast wydobycie rozpoczęło się 3 grudnia 1952 roku.

Kopalnia Piast

Kopalnia Piast

KWK Piast to stosunkowo młoda kopalnia, która powstała w latach 70 ubiegłego wieku. Możliwe, że właśnie dzięki temu wyróżnia się na tle innych kopalni nowoczesnymi technologiami.

Kopalnia Marcel

Kopalnia Marcel

Kopalnia Marcel w 2013 roku obchodziła 130 lecie. Mimo swojego wieku jest to nowoczesna kopalnia, która w trudnych dla kopalni czasach radzi sobie świetnie.

Kopalnia Jankowice

Kopalnia Jankowice

Kopalnia Jankowice, podobnie jak większość kopalni węgla kamiennego w naszym kraju, leży na Górnym Śląsku w mieście Rybnik i działa tam już od przeszło 100 lat.

Kopalnia Chwałowice

Kopalnia Chwałowice

KWK Chwałowice to Górnośląska kopalnia, położona w Rybniku, wydobywająca węgiel kamienny już od przeszło 100 lat.

Kopalnia Bobrek

Kopalnia Bobrek

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek znajduje się w Bytomiu i szczyci się stuletnią tradycją wydobycia. Od końca 2015 kopalnia działa jako KWK Bobrek-Piekary.

Kopalnia Chwałowice

Największa kopalnia w Polsce

Węgiel jest wciąż najważniejszym źródłem energii w Polsce. Jednak mimo tak dużego znaczenia coraz więcej kopalni węgla kamiennego jest zamykanych. Wynika to z bardzo drogiego sposobu wydobycia.

#
$

Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.