Kopalnie węgla w Polsce

Ile jest w Polsce koplani węgla kamiennego?

Węgiel kamienny od lat jest najważniejszym dostawcą energii w Polsce. Jednak jak wskazują badania, z roku na rok jego zużycie maleje o około 16%, wciąż mniej niż w pozostałych częściach UE, gdzie spadek szacuje się na 26%. Choć węgla zabraknąć nie może, kopalnie węgla w Polsce upadają, wydobycie jest bardzo kosztowne, a konkurencja (Rosja, Australia) świetnie radzi sobie wydobywając węgiel odkrywkowo, czyli znacznie taniej niż Polacy. W Europie węgiel rozprzestrzenili Rzymianie około 2 tys. lat temu, z kolei na Polskich ziemiach zaczął być wydobywany niemalże 500 lat temu. Pierwsza Polska kopalnia powstała na Górnym Śląsku w Murckach (dzielnica Katowic) i działa do dziś, jako KWK Murcki-Staszic. W 2018 roku Polskie kopalnie wydobyły o przeszło 2 miliony ton węgla mniej niż w roku poprzednim, spadła również sprzedaż. Spadające wydobycie i sprzedaż, powodują spadek zysków, bez dwóch zdań ma na to wpływ rosnący import węgla z zagranicy. Prognozy dla Polskich kopalń nie są pozytywne, ludzie wybierają tani węgiel z zagranicy, choć ten, który oferują Polskie kopalnie, często jest znacznie lepszej jakości.

Kopalnie węgla w Polsce

Obecnie w Polsce czynnie działa 20 kopalni węgla kamiennego:

Jastrzębska Spółka Węglowa

KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębiez połączonych KWK Borynia, KWK Zofiówka, KWK Jas-Mos
KWK Budryk
KWK Knurów-Szczygłowice z połączonych KWK Knurów, KWK Szczygłowice
KWK Pniówek

Polska Grupa Górnicza

Zespolona KWK ROW z połączonych KWK Marcel, KWK Rydułtowy, KWK Jankowice, KWK Chwałowice (największa kopalnia w Polsce)
Zespolona KWK Ruda z połączonych KWK Halemba-Wirek, KWK Pokój, KWK Bielszowice
KWK Piast-Ziemowit z połączonych KWK Piast i KWK Ziemowit
KWK Sośnica
KWK Bolesław Śmiały
KWK Wujek
KWK Mysłowice-Wesoła z połączonych KWK Mysłowice, KWK Wesoła
KWK Murcki-Staszic z połączonych KWK Murcki, KWK Staszic

Tauron Wydobycie

ZG Nowe Brzeszcze
ZG Janina
ZG Sobieski

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia

KWK Silesia

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

KWK Bogdanka

Węglokoks

KWK Bobrek-Piekary

Zakład Górniczy Siltech Sp. z o.o.
Zakład Górniczy Eko- Plus Sp. z o.o.

Na szczęście brak jakichkolwiek przesłanek, jakoby któraś z kopalń miała zostać zamknięta. Firma WĘGLOBUD współpracuje z najlepszymi Polskimi kopalniami: z KWK Wesoła, KWK Chwałowice oraz z KWK Bobrek, pozyskując węgiel doskonałej jakości w postaci ekogroszku, orzecha, kostki i miału.

Kopalnie węgla w Polsce

Instalacje CO

Serwis i instalacje centralnego ogrzewania.
Sprawdź →

Nasi dostawcy

KWK Wujek

KWK Wujek

Kopalnia Węgla Kamiennego w Katowicach. Kopalnia KWK Wujek ma wyłączność na produkcję słynnego już ekogroszku wujek, charakteryzuje go wysoka wartość energetyczna uzyskiwana dzięki wielokrotnemu przesiewaniu i płukaniu, niska zawartość siarki oraz popiołu, a także brak jakichkolwiek zanieczyszczeń.

KWK Bobrek

KWK Bobrek

KWK Bobrek to kopalnia prowadząca eksploatację na terenie miast Bytom, Zabrze i Ruda Śląska. Kopalnia Bobrek leży w samym sercu Niecki Bytomskiej, a na szczególne uznanie zasłużyła dzięki produkcji ekogroszku Skarbek, który słynie ze swoich właściwości ekologicznych i doskonałych parametrów spalania.

KWK Chwałowice

KWK Chwałowice

Kopalnia Węgla Kamiennego Chwałowice znajduje się w Rybniku w województwie śląskim. Należy do składu KWK ROW pod nazwą Ruch Chwałowice. Kopalnia zasłynęła z produkcji ekogroszku Pieklorz, który cieszy się popularnością dzięki doskonałym parametrom spalania i wysokiej wartości energetycznej przy jednoczesnym zachowaniu bardzo konkurencyjnej ceny.

KWK Marcel

KWK Marcel

Kopalnia Węgla Kamiennego w Radlinie, w pobliżu Wodzisławia Śląskiego. Historia kopalni sięga roku 1858 r., w którym została założona. W 2014 roku kopalnia zasłynęła z przynoszenia największych zysków wśród kopalń należących do Kompanii Węglowej. W naszym sklepie mogą Państwo nabyć orzech workowany i luzem, wydobywany w KWK Marcel.

KWK Staszic

KWK Staszic

Kopalnia Węgla Kamiennego z Katowic, z dzielnicy Giszowiec, należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. Od 2010 roku kopalnia Staszic jest połączona z kopalnią węgla kamiennego Murcki, i jej oficjalna nazwa brzmi KWK Murcki-Staszic. Połączenie obu kopalni miało na celu zmniejszenie kosztów administracji.

KWK Piast-Ziemowit

KWK Piast-Ziemowit

Kopalnia Węgla Kamiennego działająca w Bieruniu od 1972 r. W roku 2016 KWK Piast została połączona z KWK Ziemowit, tworząc jedność. Kopalnia słynie z produkcji ekogroszku Retopal oraz ekogroszku Karlik, na którą ma wyłączność. W naszym sklepie mogą Państwo nabyć ekogroszek KWK Piast-Ziemowit w workach po 25 kg lub luzem.

KWK Wesoła

KWK Wesoła

Kopalnia Węgla Kamiennego w Katowicach, w dzielnicy Murcki. Należy do Polskiej Grupy Górniczej. Głównym produktem kopalni jest groszek KWK Wesoła, na którego produkcję ma wyłączność. Mogą go Państwo nabyć w naszym sklepie luzem lub w workach po 25 kg. Jest to produkt ekologiczny przy jednocześnie bardzo konkurencyjnej cenie.

KWK Silesia

KWK Silesia

Kopalnia Węgla Kamiennego Silesia znajdująca się na terytorium Miasta Czechowice-Dziedzice, jednak teren wydobycia sięga nawet Pszczyny, Goczałkowic-Zdrój, gmin Miedźna i Bestwina. Węgiel oferowany przez kopalnię charakteryzuje się dobrymi i stabilnymi parametrami, jednak KWK Silesia stale dąży do modernizacji i poprawienia jakości swoich produktów.

KWK Piast-Ziemowit

KWK Piast-Ziemowit

Kopalnia Węgla Kamiennego Jankowice znajduje się w Rybniku (dzielnica Boguszowice) oraz w gminie Świerklany (w dzielnicy Jankowice – skąd pochodzi nazwa kopalni). Kopalnia należy do Kompanii Węglowej SA i słynie z produkcji węgla o wysokiej kaloryczności oraz niskiej zawartości siarki i popiołu.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

6 + 13 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas

Dziś

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Tania dostawa

Sprawdź jak tania może być dostawa.
Skorzystaj z kalkulatora.

x

Pin It on Pinterest

Share This