KWK Ziemowit – historia
Kopalnia Ziemowit to jedna z dwóch kopalni połączonych w późniejszych latach w KWK Piast-Ziemowit. Sam Ruch Ziemowit zaczął powstawać podczas II Wojny Światowej, natomiast wydobycie rozpoczęło się 3 grudnia 1952 roku. Kopalnia od tamtego czasu stale pracuje wraz z sąsiadującym jej Ruchem Piast. Położenie obu kopalni znacznie przyłożyło się do rozwoju tamtejszej okolicy, stając się głównym źródłem utrzymania jej mieszkańców. W 1972 roku Zakład Górniczy Ziemowit osiągnął wydobycie dochodzące do 16 ton wydobycia na dobę, dzięki czemu stała się jedną z największych kopalni w Europie. 4 lata później kopalnia pogłębiła szyby i uruchomiła wydobycie na III poziomie (650 m), zwiększając swoje wydobycie do 27 000 ton węgla na dobę. Kopalnia Ziemowit w 1986 roku była kopalnią z największym wydobyciem w kraju, sięgającym 7 000 000 ton węgla rocznie.
Kopalnia Ziemowit to jedna z najnowocześniejszych kopalni
Do dziś Ziemowit radzi sobie doskonale. Podczas gdy na Górnym Śląsku, co chwilę zamykają kolejną kopalnię, Ziemowit uchodzi za najnowocześniejszą i największą w Polsce. Taką sytuację zagwarantowało jej odpowiednie zarządzanie, stały rozwój i przystosowanie do panujących w kraju warunków gospodarczych. Obecnie kopalnia należy do Polskiej Grupy Górniczej S.A. i prowadzi wydobycie złóż niemetanowych. Koncesja KWK Ziemowit jest ważna do sierpnia 2020 roku. Po spełnieniu odpowiednich warunków kopalnia będzie mogła starać się o przedłużenie koncesji o następne 20 lat.
Kopalnia Ziemowit stale się rozwija, maksymalnie wykorzystując swoje możliwości wydobycia. Obecnie KWK Ziemowit dysponuje dwoma poziomami: II (470 m) i III (650 m). Zdecydowanie ogromnym plusem kopalni jest niski stopień zagrożeń. Dzięki temu, kopalnia jest bezpieczna dla mieszkańców rejonu, w którym się znajduje. Jednak, przede wszystkim jest bezpieczna, dla jej pracowników, których obecnie, wraz z Ruch Piast jako KWK Piast-Ziemowit zatrudnia ponad 6 tysięcy.
Węgiel z kopalni Ziemowit można zakupić na stronie Węglobudu
Węgiel pochodzący z KWK Piast-Ziemowit możemy kupić w formie Ekogroszku (Retopal lub Piast-Ziemowit) i orzecha Ziemowit w sklepie wegiel24.pl firmy Węglobud. Kopalnia Oferuje węgiel typu 31.2 (węgiel płomienny) i typu 32.1 (gazowo-płomienny). Są to typy węgla idealnie nadające się do wykorzystania w warunkach domowych. Ekogoroszek jest paliwem ekologicznym, idealnym do nowoczesnych kotłów z automatycznym podajnikiem. Z kolei orzech lepiej sprawdzi się do pieca tradycyjnego lub dla kuchni węglowych.