Jak powstała kopalnia Silesia?
Górnośląska kopalnia Silesia powstała niemalże przypadkiem, podczas poszukiwań złóż soli finansowanych przez rząd pruski. Znaleziono solankę oraz złoża węgla. Solanka była wydobywana do roku 1920, natomiast węgla zaczęto poszukiwać na początku XX wieku. Jak wiadomo, poszukiwania zakończyły się sukcesem, a węgiel w Czechowicach-Dziedzicach wydobywany jest do dziś.
KWK Silesia to obszar górniczy o powierzchni 21,36 km²
W 2007 roku kopalnia została wystawiona na sprzedaż. Choć w pierwszym przetargu nie wyłoniono kupca, udało się to podczas drugiego przetargu ogłoszonego w roku 2009. Od grudnia 2010 oficjalnie już, nowym właścicielem kopalni było Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Obecnie kopalnia Silesia zajmuje obszar górniczy o łącznej powierzchni 21,36 km². Jej roczne wydobycie (oszacowane co prawda w 2014 roku) wynosi 2,6 mln ton. Kopalnia szczyci się swoją szeroką ofertą produktową. Z wydobytego węgla produkuje się aż 4 różne sortymenty: groszek, orzech, kostkę oraz miał. Dzięki temu, węgiel z KWK Silesia prowadzi sprzedaż detaliczną, a także na rzecz przemysłu. Podobnie jak w przypadku innych kopalni posiada ona zagrożenia wynikające z eksploatacji, są to głównie zagrożenie: metanowe, pyłowe, wodne i pożarowe.
Na stronie Węglobudu istnieje mozliwość zakupu węgla z KWK Silesia
Firma Węglobud oferuje klientom węgiel pochodzący z KWK Silesia. Jest to orzech Silesia o powtarzalnej frakcji 30-60 mm, wysokiej kaloryczności na poziomie 27-28 MJ/kg oraz niskiej zawartości siarki i popiołu. Dzięki swoim parametrom orzech Silesia stale zyskuje popularność wśród klientów strony www.wegiel24.info. Zdecydowanie na jego korzyść przemawia typ węgla, z którego jest produkowany. Typ 32.1 i 32.2 to węgiel gazowo-płomienny. Charakteryzuje się on niską zdolnością spiekania, dzięki czemu węgiel jest doskonały do stosowania w kotłach tradycyjnych, kuchniach węglowych oraz piecach konwencjonalnych. Ze względu na spore uziarnienie orzech Silesia nie nadaje się do użytku w nowoczesnych kotłach retortowych z automatycznym podajnikiem. Jednakże to nie powinno nikogo dziwić, dla tego rodzaju kotłów paliwem dedykowanym jest ekogroszek, który również znajdą Państwo w ofercie firmy Węglobud.
Doskonałym rozwiązaniem jest wypróbowanie węgla. Na stronie www.wegiel24.info mogą Państwo zamówić jeden, 25-kilogramowy worek orzecha Silesia. Dzięki temu, sprawdzą Państwo jego wydajność we własnym domu.