Kopalnia Jankowice

21 kwietnia 2020

Kopalnia Jankowice

Kopalnia Jankowice, podobnie jak większość kopalni węgla kamiennego w naszym kraju, leży na Górnym Śląsku. Znajduje się ona w mieście Rybnik i działa tam już od przeszło 100 lat. Swoją obecną nazwę przyjęła jednak dopiero w 1945 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej. Od tego roku kopalnia Jankowice wchodziła w skład kolejnych zarządców: Rybnickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego (do roku 1982), Zrzeszenie KWK w Jastrzębiu-Zdroju (1982-1984), Rybnicko-Jastrzębskie Gwarectwo Węglowe (1984-1988), Przedsiębiorstwo Eksploatacji Węgla „Południe” (1989-1990). W roku 1993 kopalnie przejęła Rybnicka Spółka Węglowa S.A. Po 10 latach kopalnia została przejęta przez Kompanię Węglową S.A. Po tych licznych zmianach, w 2016 roku kopalnia została połączona z KWK Rydułtowy, Chwałowice i Marcel. Stworzyła wtedy KWK ROW należącą do Polskiej Grupy Górniczej Sp.z.o.o.

KWK Jankowice w ciągu stu lat wydobyło ok. 300 mln ton węgla, który musiał przejść przez obróbkę mechaniczną. Przez (dosłownie) ręce pracowników zakładu przeróbki mechanicznej, przez maszyny i wiele urządzeń. Po tym uzyskano 80 milionów ton skały płonnej. Węgiel został oczyszczony z pyłów, złomu i skały.

Węgiel z kopalni Jankowice

Firma Węglobud jest dystrybutorem węgla z Kopalni Jankowice w Rybniku. Słynie ona z węgla o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości siarki i popiołu. Takie parametry są wyjątkowo pożądane, dlatego orzech Jankowice cieszy się rosnącą popularnością. Jego kaloryczność (inaczej wartość opałowa, mówiąca o tym, ile ciepła uzyskamy ze spalania danego opału) wynosi od 27 do nawet 29 MJ/kg opału. Biorąc pod uwagę, że już 25 MJ/kg to dobry wynik, węgiel z Rybnika ma zatem naprawdę imponującą kaloryczność. Zawartość popiołu w nim nie przekracza 10%. Zawartość siarki to 1%, zatem orzech z KWK Jankowice ma tak dobre parametry, jak modny ostatnio ekogroszek. Wyróżnia się jednak sporą frakcją rzędu 30-80 mm. Przez to, wykorzystanie go w nowoczesnych kotłach z automatycznym podajnikiem jest raczej niemożliwe.

Węgiel z KWK Jankowice można zamówić na stronie www.wegiel24.pl pakowany w 25-kilogramowe worki. Dzięki temu niezwykle łatwo się go przechowuje, przy okazji zachowując czystą kotłownię i ręce.

WPISZ SWÓJ E-MAIL, ABY OTRZYMAĆ MEGA RABAT NA EKOGROSZEK!
Nasze promocje są ograniczone czasowo.
Poinformujemy Cię o jej rozpoczęciu przez e-mail.

Wypróbuj nasz ekogroszek

Ekogroszek Piekło Pomarańczowy
Ekogroszek Piekło Pomarańczowy parametry
Granulacja5-25 [mm]
Kaloryczność28-26 MJ/kg
Popiół3-8%
Siarka0,4-0,8%
Spiekalność0-10

21 w magazynie

Produkt

Akcyza

Łącznie

Pin It on Pinterest

Share This